ZUS zbierze dane do wypłaty świadczeń chorobowych

Fot. ZUS

Osoby, które ubiegają się o wypłatę zasiłku z powodu kwarantanny lub izolacji domowej, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcy. Takie dane pozyskiwane będą automatycznie z systemu, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny oraz izolacji.

To kolejne udogodnienie dla naszych klientów, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

– Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

Świadczenia przysługują też ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym tej w warunkach domowych.

– ZUS będzie teraz samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji. Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.

ABK/ZUS

Skip to content