Epidemia koronowirusa sprawiła, że właściciele czworonogów zaniepokoili się, o to czy ich pupile nie przenoszą wirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że nie ma żadnych dowodów na to, że od zwierząt można się zarazić koronawirusem. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach higieny przy zwierzętach – mówi lekarz Lidia Szwalska-Pytel.

– Najnowsze informacje mówią o tym, że zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa. Nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe takie jak koty i psy lub inne przenosiły koronawirusa. Jednak jest apel by często myć ręce po kontakcie ze zwierzętami przychodzącymi z dworu, można również swojego pupila wykąpać. – wyjaśnia lekarz Lidia Szwalska-Pytel.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centres of Disease Control and Prevention) zaznacza, że nie ma żadnych doniesień ani z Chin, ani z innych państw o zakażeniach koronawirusem zwierząt domowych. Lekarz weterynarz Olgierd Piotrowski uspokaja, mówiąc, że zwierzęta nie przenoszą koronawirusa:

– Zwierzęta domowe, najczęściej psy i koty, które trzymamy w mieszkaniach lub domach, nie przenoszą koronawirusa powodującego zakażenia u ludzi. Trzymając psa, kota czy króliki, czy jakieś inne małe zwierzę jesteśmy w 100 procentach bezpieczni, nie mamy się czego bać, nie mamy się czego obawiać. Zwierzęta te nie przenoszą, nie zarażają i nie mają żadnego wpływu na pandemię koronawirusa.

Należy pamiętać, aby po powrocie ze spaceru z pupilem zachować podstawowe zasady higieny tzn. umyć ręce po kontakcie z psem, kotem lub innymi zwierzętami.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content