Wakacje to czas, w którym termometry częściej wskazują wysokie temperatury. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym próbujemy siebie i swoich bliskich uchronić przed przegrzaniem – chowamy się do cienia, pijemy więcej wody oraz w najcieplejszej porze dnia pozostajemy w domu. W przypadku zwierząt zasady są bardzo podobne. Katarzyna Grzyb, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie przypomina o kilku prostych zasadach:
– Pamiętajmy, że upały wpływają niekorzystnie zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta. Dlatego musimy chronić je przede wszystkim przed wysokimi temperaturami. Najlepiej jest ograniczyć spacery lub nawet zrezygnować z nich w porze kiedy temperatura jest najwyższa. Należy pilnować, aby w misce zawsze znajdowała się letnia, świeża woda. Dobrze jest również wyprowadzić psy z kojców lub metalowych klatek, które bardzo szybko nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych. Możemy dodatkowo rozstawić basen z wodą, w której pies mógłby się schłodzić. Pamiętajmy również o przycięciu sierści.
Jakie zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół może wzbudzić w nas niepokój? Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak reagować w przypadku kiedy widzimy psa zamkniętego w samochodzie.
– Najczęściej występują objawy neurologiczne, takie jak wymioty, mętne spojrzenie czy utrata przytomności i drgawki. Wówczas należy zawieźć psa do lekarza weterynarii. W przypadku, kiedy widzimy psa zamkniętego w samochodzie, należy niezwłocznie dzwonić po służby – policja, straż miejska. To jest najlepsze rozwiązanie. Możemy dodatkowo rozbić szybę w aucie. – dodaje Katarzyna Grzyb.

MK

Skip to content