Częstochowskie rugbistki wicemistrzyniami Polski kobiet U16!

W niedzielę 12 czerwca w Łodzi odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7. Wzięło w nim udział pięć drużyn – Rugby Club Częstochowa, Budowlani Łódź, Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów. Częstochowskie kadetki zajęły w nim 2. miejsce i dzięki temu wynikowi zdobyły tytuł Wicemistrzyń Polski Kobiet u16 w rugby7.
Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Zawodniczki RCC przed turniejem zajmowały 2. miejsce w cyklu. Żeby wskoczyć na miejsce pierwsze, okupowane przez Budowlanych Łódź, musiałyby w finale uplasować się nad nimi. Kolejne pozycje zajmowały Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów. W pierwszym meczu zmierzyły się z Atomówkami Łódź. Udało im się w nim zdominować rywala i pod koniec pierwszej połowy wygrywały już 15:0. Wtedy to doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy jedna z częstochowskich zawodniczek zaszarżowała rywalkę na granicy przepisów. Sędzia nie uznał tej sytuacji za przewinienie i kontynuował grę. Wówczas na boisko z pretensjami wkroczył trener łodzianek, który najpierw został ukarany czerwoną kartką, a gdy to nie przyniosło skutku, sędzia ukarał cały zespół Atomówek walkowerem. W tej sytuacji w protokole wpisano wygraną częstochowianek 25:0.
Następny mecz drużyna RCC rozegrała z Amazonkami Lublin. Trener Michał Krzypkowski w tym meczu przekombinował z ustawieniem i rywalki szybko wyszły na prowadzenie 12:0. Natychmiastowe zmiany i korekty dały efekt, gdyż udało się doprowadzić do remisu 12:12. Jednak dwie żółte kartki otrzymane w meczu, plus chaos taktyczny sprawiły, że ostatecznie musiały uznać wyższość lublinianek, które wcześniej pokonały je tylko raz – jesienią, też w Łodzi. Ostateczny wynik spotkania to 12:24 dla Amazonek.
Trener odrobił lekcję z poprzedniego spotkania i na mecz z Rzeszowem wystawił najmocniejszy skład. Rzeszowianki tego dnia grały świetne zawody i zaliczyły pierwsze historyczne zwycięstwa. Jednak obudzona sportowa złość po porażce z Lublinem zawodniczek RCC sprawiła, że całkowicie panowały na boisku i nie dały nawet przez sekundę dojść do głosu rywalkom, demolując je 44:0.
Ostatni mecz okazał się spotkaniem o Mistrzostwo Polski. Wyniki turnieju i cyklu sprawiały, że częstochowianki musiały pokonać Budowlanych Łódź, aby zdobyć złote medale. Łodziankom tymczasem starczał remis, lub ich wygrana. Zawodniczki RCC podeszły do tego spotkania bardzo zmotywowane i od pierwszego gwizdka widać było, że będzie to bardzo wyrównane spotkanie. Najpierw przyłożyły (ale bez podwyższenia) łodzianki i wyszły na prowadzenie 0:5. Częstochowianki odpowiedziały im i wynik zmienił się na 7:5 na ich korzyść. Przed przerwą położyły jeszcze Budowlane i na przerwę zawodniczki schodziły z wynikiem 7:12. W drugiej połowie dziewczyny z RCC weszły na jeszcze wyższe obroty i po dwóch indywidualnych akcjach wyszły na prowadzenie 19:12. Wynik ten utrzymywał się do ostatnich sekund meczu. Niestety wówczas łodzianki wyprowadziły zabójczą akcję po skrzydle i doprowadziły do remisu 19:19. Mimo heroicznej postawy wymarzone mistrzostwo uciekło częstochowiankom z rąk. Sport pokazał swoje najbrutalniejsze oblicze. U zawodniczek RCC wyczuwalny był niedosyt, ale też i radość, gdyż w końcu wicemistrzostwo Polski, to największy sukces w historii klubu i dziewczyny zapisały się na stałe w jego annałach.
Podsumowując Mistrzyniami Polski zostali Budowlani Łódź, a wicemistrzostwo powędrowało do Rugby Club Częstochowa. Brązowe medale zawisły na szyjach Amazonek Lublin, a poza podium uplasowały się w następującej kolejności Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.
– To był bardzo szalony sezon. Jesienią najpierw zdecydowanie wygraliśmy turniej w Lublinie, żeby później w Łodzi w mocno osłabionym składzie zająć zaledwie 4. miejsce. Później wiosną zaczęło się od odwołanego przez śnieg turnieju w Częstochowie, a następnie 2. miejsc w Rzeszowie, Lublinie i na finale w Łodzi. Z jednej strony szkoda mistrzostwa, które było bardzo blisko, z drugiej strony nie ma co gdybać i trzeba cieszyć się z Wicemistrzostwa Polski. Żadna z drużyn naszego klubu, nigdy dotąd nie była tak wysoko. Chciałbym jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować dziewczynom za trud włożony we wszystkie mecze i ufanie mi nawet w trudnych momentach. To była czysta przyjemność pracować z nimi. Teraz czas na zasłużony odpoczynek i niedługo trzeba będzie zacząć myśleć o następnym sezonie – podsumował trener naszych zawodniczek – Michał Krzypkowski.
Skład na finale: Laura Borowska, Paulina Grzyb, Nicola Kiedrzynek, Kornelia Korzeniowska, Nicole Ligudzińska, Oliwia Matras, Weronika Musialik (kapitan), Amelia Ormińska, Lena Szarek, Daria Wąchała, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.
Mecze:
Błyskawice Rzeszów 0:34 Budowlani Łódź
RC Częstochowa 25:0 Atomówki Łódź (punkty dla RCC: Borowska 5pkt. – 1P; Weżgowiec 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P)
Amazonki Lublin 21:22 Błyskawice Rzeszów
Budowlani Łódź 46:0 Atomówki Łódź
RC Częstochowa 12:24 Amazonki Lublin (Borowska 5pkt. – 1P, Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 2pkt. – 1pd)
Błyskawice Rzeszów 24:5 Atomówki Łódź
Budowlani Łódź 51:0 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 44:0 Błyskawice Rzeszów (Borowska 10pkt. – 2P; Weżgowiec 10pkt. – 2P; Wiśniewska 10pkt. – 2P; Matras 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)
Atomówki Łódź 15:21 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 19:19 Budowlani Łódź (Borowska 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)
Klasyfikacja turnieju w Rzeszowie:
1. Budowlane Łódź – 20pkt.
2. RC Częstochowa – 18pkt.
3. Błyskawice Rzeszów – 16pkt.
4. Amazonki Lublin – 14pkt.
5. Atomówki Łódź – 12pkt.
Klasyfikacja Mistrzostw Polski:
1. Budowlani Łódź – 92pkt.
2. Rugby Club Częstochowa – 88pkt.
3. Amazonki Lublin – 80pkt.
4. Atomówki Łódź – 76pkt.
5. Błyskawice Rzeszów – 64pkt.
Skład Rugby Club Częstochowa w trakcie całego sezonu 2021/2022 (wg ilości rozegranych turniejów):
– Laura Borowska (5 turniejów; wypożyczona z KS Rugby Ruda Śląska)
– Nicole Ligudzińska (5 turniejów)
– Weronika Musialik (5 turniejów)
– Julia Weżgowiec (5 turniejów)
– Nina Wiśniewska (5 turniejów)
– Nicola Kiedrzynek (4 turnieje)
– Nikola Giełażys (3 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Kornelia Korzeniowska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Oliwia Matras (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Amelia Ormińska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Lena Szarek (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Daria Wąchała (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Oliwia Borczyk (2 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Paulina Grzyb (1 turniej)
– Magdalena Kaszyńska (1 turniej)
– Jessica Wojciechowska (1 turniej; wypożyczona z RC Bełchatów)

źródło: Rugby Club Częstochowa

Skip to content