Modelarski Memoriał za nami

szybowce04

W miniony weekend na lotnisku w Rudnikach rozegrany został zaliczany do Pucharu Polski Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego. Zawody były bardzo widowiskowe, rywalizowano w klasach F4G i F4H.

Modele redukcyjno-latające to w zależności od klasy wierna kopia samolotu. Przy budowie modeli niezbędne jest u zawodnika duże zaawansowanie technologiczne, wymagające od niego wiedzy nie tylko z zakresu tematyki lotniczej. Do tego modelarze muszą się wykazać mistrzostwem pilotażu. Rywalizacja w tych klasach rozpoczyna się od oceny statycznej, gdzie zespół sędziowski sprawdza jakość odwzorowania, precyzję malowania oraz zebrany materiał historyczny na temat prezentowanego modelu. Drugi etap punktacji to ocena samolotu w locie, ocenie podlegają figury,  pilot musi wtedy tak poprowadzić makietę, aby do złudzenia przypominała lot prawdziwego samolotu.

Najlepszym zawodnikiem Memoriału w tej klasie został Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego, startujący z makietą niemieckiego dwupłatowca – Albatros D-Va. Drugi był kolejny reprezentant Aeroklubu Ostrowskiego Paweł Idczak, z modelem niemieckiego trójpłatowca – Fokker Dr.I, a trzeci Jerzy Adamiec ze Stowarzyszenia Modelarzy Opolszczyzny Feniks, z makietą brytyjskiego dwupłatowca – De Havilland DH.60G Gipsy Moth.

W klasie F4H także modeli sterowanych radiem, dopuszczalne jest używanie części kupionych, wykonanych przemysłowo, a nie zrobiona samodzielnie przez zawodnika, w zawiązku z tym ocena statyczna nie jest tak ważna jak w klasie F4G i większy nacisk kładzie się na sam lot. Zwyciężył Marek Dąbrowski z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, drugi był Janusz Malarski z Feniksa, a trzeci Paweł Makać z Aeroklubu Warszawskiego.

Mariusz Rajek / źródło: Aeroklub Częstochowski