Fot. Radio Fiat

Jedni piją ją dla smaku, inni – by dodać sobie energii. Bez względu na to, jaki przyświeca nam cel, zawsze smakuje wspaniale. 29 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy.

Gdy po raz pierwszy kawa trafiła do Europy na przełomie XVI i XVII w., jako pierwszy otrzymał ją papież Klemens VIII. Legenda głosi, że mimo źle kojarzącej się ciemnej barwy, po kilku spróbowanych łykach duchowny pobłogosławił napój, popularyzując go na naszym kontynencie. Z okazji tego nietypowego święta, postanowiliśmy zapytać mieszkańców, czy oraz w jakiej postaci piją kawę.

– Piję wyłącznie czarną i gorzką – mówiła mieszkanka.

– Rano piję wyłącznie kawę bez żadnych dodatków, aby obudzić się przed szkołą – przyznała uczennica.

– Piję czarną z odrobiną cukru, bo jak wiadomo, cukier w połączeniu z kawą nie zaszkodzi nigdy – dodał mężczyzna.

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Na co dzień możemy cieszyć się znakomitym smakiem i aromatem wielu rodzajów kawy, jak i sposobów jej przygotowania.

– W każdym przypadku należy rozróżnić kwestie indywidualnego podejścia do tematu. Pierwszym zmysłem, na który kawa działa jest jej aromat. Jedni oczekują kawy mocnej, inni delikatniejszej. To dopiero w czasie rozmowy okazuje się, czy uproszczenie podejścia do kawy, jako napoju o posmaku czekoladowym to wyobrażenie ogólne. Klienci muszą wiedzieć, że najpierw trzeba popróbować, aby jednoznacznie stwierdzić, który smak im odpowiada – mówił Jacek Matyjewicz, specjalista od kaw i herbat.

W społeczeństwie panuje myślenie, że o ile jedna kawka z rana nie musi stanowić problemu, o tyle kilka wypitych filiżanek lub kubków w ciągu dnia może powodować niedobory magnezu oraz inne schorzenia współistniejące. Jakie się okazuje, nic bardziej mylnego.

– Przed kilkoma laty zrobiono bardzo dokładne badania na bardzo dużej liczbie ludzi, którzy mieli za zadanie spożywać dużą ilość kawy parzonej w ekspresie. Osoby te następnie badano. Okazało się, że ludzie, którzy spożywali ok. 5-6 filiżanek kawy na dobę, mieli najlepsze wyniki, nawet jeśli byli pacjentami kardiologicznymi. Okazuje się, że kawa nieznacznie podnosi ciśnienie. Krótko mówiąc, ma ona działanie ochronne, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe oraz regenerujące wątrobę. Ma też działanie prokinetyczne, czyli zmniejsza tendencje do zaparć, na które cierpi 60 do 70% dorosłego społeczeństwa. Pijmy kawę, ale gorzką i bez mleka – zachęcał Krzysztof Janik, gastroenterolog.

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez filiżanki tego aromatycznego napoju, szczególnie o poranku. Są jednak i tacy, którzy za kawą nie przepadają lub po prostu nie mają w zwyczaju jej picia. No cóż, nie wiedzą, co tracą.

BNO

Skip to content