Dziś na szerokości geograficznej na której leży Polska, będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Ma ono miejsce nawet kilka razy w roku. O naturze tego zjawiska opowiada Marek Nowak, pracownik Instytutu Fizyki UJD w Częstochowie i częstochowskiego planetarium.

– Zaćmienia Księżyca zdarzają się wtedy, kiedy jest pełnia, gdy Księżyc jest usytuowany tak, że cień rzucany przez Ziemię, trafia na Księżyc. Dziś mamy takie zjawisko, przy czym jeśli pogoda nie zmieni się, to nie będziemy mogli go zaobserwować – powiedział Marek Nowak.

Choć zaćmienie Księżyca to zjawisko dość cykliczne, nie zawsze występuje w takiej samej skali. Naukowiec opisał poszczególne fazy dzisiejszego zjawiska astronomicznego.

– Początek zaćmienia półcieniowego zaczyna się o 18:42. Ponieważ cień Ziemi jest najpierw mniejszy, a potem większy, więc Księżyc wchodzi najpierw w zaćmienie półcieniowe. Traci wtedy troszkę na jasności, co da się zaobserwować. Potem około godziny 20:01 będzie już zaćmienie częściowe, o 21:31 będzie kulminacja tego zjawiska, a zakończy się ono o 23 w nocy.

Dziś w planetarium z racji wakacji i słabej widoczności nie będzie organizowana wspólna obserwacja zaćmienia, ale gdy zdarzają się ważniejsze wydarzenia astronomiczne, takie obserwacje są przeprowadzane. Marek Nowak wspomniał o wspólnych obserwacjach tranzytu Wenus i Merkurego, jakie organizowało planetarium.

Jeśli niebo się rozpogodzi, zaćmienie będzie można zobaczyć nawet gołym okiem.

KG

fot.: Johanes Plenio/www.pexels.com