Fot. gis.gov.pl

Ponad 150 tysięcy osób w Polsce jest zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Według ekspertów, jedynie wdrożenie badań przesiewowych w kierunku WZW typu C pozwoli wyeliminować to schorzenie. Dziś (wtorek 28 lipca) przypada Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Organizatorem obchodów tego dnia w Polsce jest Fundacja Gwiazda Nadziei.

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych podkreślił, że aż 90% chorych nie jest świadomych zakażenia i nie leczy się. Jest to groźne zarówno dla ich zdrowia, gdyż choroba postępuje, jak również dla innych osób, które mogą się zarazić wirusem.

Wirusowe zapalenie wątroby przenosi się wraz z krwią, gdy dojdzie do przerwania ciągłości tkanki. Przeciwko WZW typu B można się zaszczepić, natomiast przeciwko WZW typu C szczepionki nie ma. Nieleczone schorzenie prowadzi do marskości wątroby i nowotworu.

Profesor Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego powiedziała, że obecnie aż 40% kobiet zakażonych wirusem HCV stanowią kobiety w wieku rozrodczym. W związku z tym powinny one być obowiązkowo badane w kierunku WZW typu C. W przypadku wykrycia zakażenia można wyeliminować powikłania podczas ciąży oraz ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. Nowoczesne terapie są bezpieczne, a leczenie trwa kilka tygodni.

BNO/IAR

Skip to content