75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

75 lat temu, 20 września 1942 r., powstała druga po Armii Krajowej największa polska organizacja konspiracyjna – Narodowe Siły Zbrojne. W okresie świetności liczyła od 80 do 100 tys. żołnierzy. Walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich.
Żołnierze NSZ byli też aktywni na terenie Częstochowy i okolic. Mieściła się tutaj jedna z najsilniejszych konspiracji. Dowodem na to jest fakt, że na terenie Częstochowy istniała komenda okręgu NSZ – akcentuje prof. Robert Majzner z Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza.
Żołnierze NSZ dokonali tutaj wielu spektakularnych akcji. W jednej z nich dokonano ataku na bank emisyjny. Inspiratorem akcji był ks. Feliks Kowalik pseud. Zagłoba, który do realizacji celu skorzystał ze wsparcia żołnierzy NSZ. Miało to miejsce 20 kwietnia 1943 roku – wyjaśnia prof. Majzner.
Przez wiele lat żołnierze NSZ byli szkalowani przez władze komunistyczne i zapomniani przez historię. Oficjalne uroczystości obchodów 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych odbyły się 16 września w Warszawie. Patronat honorowy nad uroczystością objął prezydent Andrzej Duda. W ubiegły piątek Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu 75. rocznicy powstania NSZ. “Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane” – napisano w treści uchwały.

Piotr Nicpoń

foto źródło: wikipedia.pl

Skip to content