Abp M. Jędraszewski podczas dożynek: Ziemia to dar Boży

60 tys. wiernych, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, uczestniczyło 2 września na placu przed Szczytem jasnogórskim w centralnych uroczystościach związanych z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników i Świętem Dziękczynienia za Plony, czyli w Jasnogórskich Dożynkach 2018.

Już o godz. 8.00 rozpoczęły się modlitwy z udziałem Orkiestry Dętej z Kasinki Małej pod dyr. Wojciecha Szczypka, Zespołu wokalno-instrumentalnego „Nil” z Kolbuszowej pod kuratelą ks. Bolesława Margańskiego i Chóru „Echo” z Grudziądza pod kuratelą ks. Zbigniewa Gańskiego. O komentarz liturgiczny zadbał o. Sebastian Matecki.

Przed uroczystą Mszą św. głos zabrał m.in. prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz: – Dzisiejsze spotkanie jest bardzo ważne. My, rolnicy, musimy być dumni z pracy, którą wykonujemy. Jesteśmy ważnym elementem dla miasta, tak jak miasto jest ważne dla nas – powiedział. Wiktor Szmulewicz przyznał, że Dożynki Jasnogórskie są bardzo ważnym przeżyciem osobistym. Zaznaczył, że konieczna jest wzajemna integracja mieszkańców miast i wsi. Wspomniał także o niezbędnej współpracy rolników z rządem.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Wojciech Sekściński powiedział, że dożynki to wspaniała okazja nie tylko do tego, żeby propagować działalność Kasy, ale przede wszystkim ku temu, aby prowadzić działania prewencyjne, mające na celu ograniczenie liczby wypadków podczas prac w rolnictwie: – Jesteśmy ustawowo zobowiązani do prowadzenia działań prewencyjnych. Statystyki potwierdzają, że na polskiej wsi jest coraz bezpieczniej. Od 1993 r. liczba wypadków podczas prac rolniczych zmalała ponad 3-krotnie, a 4-krotnie zmniejszył się wskaźnik wypadków śmiertelnych.

Prezes Sekściński był bardzo zadowolony z tego, że KRUS wreszcie doczekał się sztandaru. Został on poświęcony podczas tegorocznych dożynek: – Dożynki to okazja do modlitwy i do pokłonienia się Najświętszej Panience, ale również do pokazania potencjału polskiego rolnictwa – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Majer. – Dzisiejsze święto pokazuje, jak bardzo Europa potrzebuje polskich rolników, polskiego rolnictwa, ale także polskiego ducha – dodał senator.

Uczestników liturgii powitał przeor klasztoru jasnogórskiego o. Marian Waligóra. Zacytował słowa Piusa XII, które papież skierował do polskich biskupów w 1950 r.: – “Zwróćcie swe oczy na Górę, z której przyjdzie wam pomoc na czasie. Na Górę, którą praojcowie wasi Jasną nazywali”. My dziś, z polskimi rolnikami, również jak co roku zwracamy nasze oczy ku Jasnej Górze i dziękujemy Bogu za tegoroczne plony.

Z przesłaniem do rolników zwrócił się Prezydent RP Andrzej Duda: – Nie wyobrażałem sobie, że w dniu Dożynek Jasnogórskich, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogłoby zabraknąć prezydenta – powiedział Andrzej Duda. – Bóg wam zapłać za ten chleb, owoc polskiej ziemi, ale przede wszystkim potu, pracy i trudu polskiego rolnika. Niech będzie dzielony sprawiedliwie i niech nikomu go nie zabraknie.

Prezydent przypomniał również zasługi polskich chłopów w walce o niepodległość: – To właśnie przede wszystkim polscy chłopi byli tymi, którzy o wolność przez to stulecie tak silnie dbali i bardzo często przelewali za nią krew, dlatego wasza dzisiejsza obecność w tym miejscu jest tak ważna. To przecież chłopi zasilili polskie wojsko, zaraz po jego odrodzeniu. Jeszcze w czasie I wojny światowej, kiedy formowały się legiony, obok inteligentów, byli także zwykli chłopcy z polskich wiosek. To oni stworzyli milionową armię, która na wezwanie jednego z ojców naszej niepodległości, Wincentego Witosa, stanęła w obronie Rzeczypospolitej w 1920 r., kiedy zagrażała nam czerwona nawała, kiedy szli na nas ci, którzy chcieli odebrać nam Boga, Matkę Najświętszą, wiarę i wolność – wszystko to, co dla nas od wieków jest tak niezwykle ważne. To właśnie ci sami młodzi chłopcy stawali potem w obronie Polski w 1939 r. To oni walczyli w podziemiu przez całą okupację w Armii Krajowej i w Batalionach Chłopskich, wykrwawiając się. Nigdy się nie wahali, czy warto iść umierać i ryzykować życiem za Ojczyznę.

POSŁUCHAJ PRZEMÓWIENIA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

Słowo do rolników skierował także minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski: – Dobrze, że dzisiaj tutaj jesteśmy, że u stóp Pani Jasnogórskiej, danej ku obronie narodu polskiego, powierzamy Bogu nasze radości i troski. (…) Dla polskiego rolnictwa idzie dobry czas. (…) Apeluję o wsparcie do wszystkich, którzy dobrze życzą polskiemu rolnictwu i naszej Ojczyźnie. O to, byśmy wspólnie budowali to dobre, nowoczesne, ale silnie zakorzenione, również w polskiej tradycji, rolnictwo. Polacy oczekują takiej wsi i takiego rolnictwa.

POSŁUCHAJ PRZEMÓWIENIA MINISTRA JANA KRZYSZTOFA ARDANOWSKIEGO

Uroczystej Mszy św., w czasie której poświęcono wieńce żniwne, przewodniczył metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. W homilii hierarcha kilkukrotnie akcentował, że ziemia to ojcowizna i dar Boży, który trzeba kochać i nieustannie odkrywać: – Związana z Bogiem poprzez Kościół polska ziemia staje się, jak pisze kard. Wojtyła, Ojczyzną. Znaczy to najpierw, że jest ona Bożą ojcowizną, czyli darem samego Boga, przekazanym Jego dzieciom. Z kolei tak rozpoznana ojcowizna, właśnie jako Boży dar, staje się przestrzenią, w której poczyna się i rodzi dom Ojca, czyli Ojczyzna niebieska, o czym mówi chrześcijańska wiara. Do niej to, z nadzieją i miłością, każdego dnia zdążamy.

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

Eucharystię koncelebrowali: abp metropolita częstochowski Wacław Depo, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy bp Edward Białogłowski, przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ks. prof. Stanisław Sojka, kapelan Prezydenta RP ks. prał. Zbigniew Kras oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Przed Mszą św. starostowie dożynek z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Karolina i Dominik Grabarkowie z Nowej Wsi, w asyście ks. moderatora Pawła Mydłowskiego, przekazali chleby dożynkowe Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ministrowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, księżom biskupom i ojcom paulinom.

Podczas procesji z darami, która w dniu dożynek ma zawsze bardzo uroczysty charakter, rolnicy złożyli ozdobne bochny chleba i produkty ich pracy. Prezydent Andrzej Duda ofiarował ornat, w którym abp Marek Jędraszewski odprawiał Mszę św.

Na zakończenie uroczystości słowo do rolników skierował bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy: – Serdecznie pozdrawiam i dziękuję wam, kochani rolnicy. Bóg zapłać za wspólną modlitwę, za pielgrzymi trud, za przepiękne wieńce, które są dziełami artystycznymi. Wyrażają one waszą wiarę, wdzięczność Bogu, waszą kulturę i wierność tradycji, która formuje świadomość i postawy ludu wsi.

Podczas Mszy św. pieśni wykonywał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników i Święto Dziękczynienia za Plony zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Tegorocznym Dożynkom Jasnogórskim, które odbyły się pod hasłem: „Do naszej Matki i Królowej Polski”, towarzyszyła XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza.

OBSZERNA RELACJA NA STRONIE RADIA FIAT

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content