Abp W. Depo na rozpoczęcie Panamy w Częstochowie: Maryjo, uproś nam głęboką wiarę w Boga!

Trwają Światowe Dni Młodzieży w Panamie. W duchowej łączności z przebywającym tam papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata trwa również Panama w Częstochowie. Jej uroczystą inauguracją była Msza św., której w czwartek, 24 stycznia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W homilii hierarcha porównał ewangeliczną scenę spotkania tłumów ludzi z Jezusem do Światowych Dni Młodzieży. – Na drugim brzegu Jezus spotyka tłumy, które są otwarte na Jego słowo i dlatego, jak zapisze św. Marek, czyni kolejne znaki uzdrowień wielu z rozmaitych chorób. Wszyscy cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć, a nie tylko słuchać. Czy nie jest to samo zawierzenie Bogu, które dokonuje się w trakcie spotkań młodzieży świata, kiedy wszyscy cisną się, aby Go zobaczyć, słuchać, dotknąć w posłudze następcy św. Piotra, który ma uobecniać Chrystusa? 

W rozmowie z Radiem Fiat abp Wacław Depo powiedział, że dzieło Światowych Dni Młodzieży jest „na wzór Soboru Watykańskiego II nowym otwarciem na dary Ducha Świętego”. – Poczynając od daru rozumu i mądrości, żeby dopiero później przeżyć kolejne dary, które są dane nie tylko konkretnemu człowiekowi, ale wspólnocie. Dlatego to, co zrobił św. Jan Paweł II, inicjując Światowe Dni Młodzieży, jest darem na przyszłe pokolenia. To po prostu pewna droga, którą idzie Kościół. Drogą Kościoła jest człowiek, ale on jednocześnie musi się też odnaleźć na tej drodze. Kościół nie jest rodzajem supermarketu, który proponuje taki czy inny towar. To jest sam Jezus Chrystus, który jest i żyje pomiędzy nami i posyła nam swego Ducha, abyśmy się nie lękali wyzwań przychodzących ze świata.

Z organizacji Panamy w Częstochowie cieszył się duszpasterz częstochowskich akademików, ks. Rafał Grzesiak. – Serce można rozgrzać wszędzie, również w Częstochowie, z dwóch powodów. Po pierwsze, bo jest z nami Maryja i w Częstochowie najbliżej nam do Matki, a po drugie – przecież jest Jezus, który powiedział, że pozostanie z nami w Eucharystii do końca świata. Cieszę się, że Panama również jest w Częstochowie, że jest ten dzisiejszy koncert, jutro droga krzyżowa, a w sobotę czuwanie. To są takie momenty, w których Pan Jezus będzie chciał dotykać naszych serc, żeby w nie było w nich -6 stopni, ale żeby tam było „na plusie”, żebyśmy budowali z Nim relację.

Zwieńczeniem wieczoru był radosny koncert w wykonaniu 15 osób, których łączy m.in. jedno nazwisko: Pospieszalscy.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU KONCERTU

W ramach Panamy w Częstochowie w piątek, 25 stycznia w DA Emaus o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św., a o 20.00 nabożeństwo drogi krzyżowej. Poszczególne stacje będą przedstawiane w formie pantomimy.

Maciej Orman