Drogówka podsumowała I kwartał 2018 roku

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podsumował trzy pierwsze miesiące 2018 roku na drogach. W pierwszym kwartale 2018 roku doszło do 94 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 132 zostały ranne. Mundurowi odnotowali też 1316 kolizji. 23 z tych zdarzeń spowodowane były przez pijanych kierowców. Policyjne statystyki przedstawia podkomisarz Marta Ladowska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– Pierwszy kwartał tego roku obfitował w ilość zdarzeń drogowych, niestety również tych ze skutkiem śmiertelnym. Wprawdzie liczba wypadków z każdym rokiem maleje – odpowiednio w trzech pierwszych miesiącach 2016 roku było ich 98, w 2017 – 95, a w 2018 roku 94, jednak niepokojąca jest ilość ofiar, które poniosły w niech śmierć. W trzech pierwszych miesiącach 2018 roku aż 7 osób zginęło na częstochowskich drogach, w tym 4 pieszych. W analogicznym okresie roku poprzedniego śmierć w wyniku wypadku drogowego poniosła 1 osoba. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierujących samochodami, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Ładna pogoda sprawiła, że na drogach można zauważyć coraz więcej motocyklistów. Apelujemy zatem również do nich o rozwagę i bezpieczną jazdę. Motocykl nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem często kończy się tragicznie.
Niewątpliwie wpływ na ilość i charakter zdarzeń drogowych, jakie miały miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 roku, miał brak wyobraźni i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez kierowców. Przykładem takich nieodpowiedzialnych zachowań mogą być efekty akcji „Pasy”, jaka została przeprowadzona 4 maja.
– Policjanci z częstochowskiej drogówki przeprowadzili akcję „Pasy”. Podczas działań stróże prawa skontrolowali 232 kierowców, ujawniając łącznie 149 wykroczeń, w tym 147 przypadków niestosowania pasów przez kierujących, 1 przypadek niestosowania pasów przez pasażera oraz jeden przypadek nieprawidłowego przewożenia dziecka w samochodzie. Podczas kontroli policjanci uświadamiali rodzicom, jakie niebezpieczeństwa wynikają z faktu nieprawidłowego przewożenia dzieci w samochodach. Przypominamy, że naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych.
Jak zaznaczają funkcjonariusze drogówki, nie chodzi tutaj o karanie mandatami i punktami karnymi, ale o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy na drogach pojawia się znacznie więcej samochodów.

ZD