Fot. Radio Fiat

Czy wyobrażasz sobie życie bez telefonu komórkowego? Jeszcze pod koniec XX wieku mało kto przypuszczał, że na przestrzeni kilkunastu lat powstanie urządzenie, które zintegruje cały świat. Wciąż jest urozmaicane, a obecnie łączy funkcje dzwonienia z centrum rozrywki. Urządzenia te zawładnęły naszym życiem, dlatego 15 lipca obchodzony jest Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Współcześnie komórki zastępują smartfony. Każdego roku na rynek wchodzą nowe modele, wzbogacone o dodatkowe funkcje. W ciągu kilkunastu lat stały się jednymi z najpowszechniej dostępnych i najtańszych rozwiązań, na które pozwolić może sobie praktycznie każdy. Jak mówi Beata Gizler, psychoterapeutka, urządzenie to jest sposobem na nudę, który wymknął się spod kontroli.

– Marzy mi się, aby w każdej kawiarni czy domu były koszyczki na telefon. Chodzi o to, żebyśmy zaczęli ze sobą rozmawiać. Często widać jak dwie osoby, siedzące przy tym samym stoliku, nie rozmawiają ze sobą, tylko patrzą się w ekrany komórek. To się dzieje od najmłodszych lat. Rodzice dają dziecku telefon, aby było spokojne. Prowadzi to do tego, że dziecko uzależnia się i wszystkie czynności zaczyna wykonywać bez kontaktu np. czynności biologiczne czy jedzenie. Potem przeradza się to w okres nastoletni, w którym dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie życia bez Messengera. Obecnie mamy bardziej nieśmiałe społeczeństwo niż pokolenia wcześniej. Uważam, że jest to era chowania się za telefonem. Tam istnieje mniejsze prawdopodobieństwo hejtu.

O temacie uzależnienia od telefonów komórkowych mówi też jedna z mieszkanek Częstochowy.

– Młodzież cały czas korzysta ze smartfonów. Widzę to u moich dzieci, które są wręcz wpatrzone w swoje telefony. Staram się wyciągać je na spacery, różne wycieczki, aby choć na chwilę zapomniały o elektronice. Uważam, że powinniśmy reagować, coś robić z tym problemem. Dzieci i młodzież powinny używać telefonów do porozumiewania się, a nie wysyłania sobie wiadomości, siedząc obok siebie.

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego ma przypomnieć, że życie bez komórki także istnieje. 16 czerwca bieżącego roku Komenda Miejska Policji zainaugurowała w Częstochowie kampanię profilaktyczno-społeczną, skierowaną do wszystkich, którzy na co dzień korzystają ze smartfona. Więcej na temat kampanii „Życie jest przed Tobą, a nie w smartfonie” mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, jakie zagrożenia mogą wypłynąć z niewłaściwego użytkowania smartfonu. Przede wszystkim piesi, którzy korzystają z przejść, zapatrzeni w swoje urządzenia, nie są w stanie ocenić zagrożenia. Również kierowcy rowerów czy samochodów, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy, nie są skupieni na tym, co się dzieje przed nimi. Ponadto jak wskazują badania, dzieci, które notorycznie przesiadują przed ekranem, są narażone na uszkodzenia mózgu. Jest to zatem istotny aspekt z medycznego punktu widzenia.

15 lipca warto też przejrzeć szuflady i zobaczyć, czy nie leżą w nich niepotrzebne komórki. Zepsuty sprzęt można oddać lub sprzedać firmie zajmującej się wykorzystaniem części do naprawy innych telefonów. Pamiętajmy, że oddając stare telefony komórkowe, wspieramy ich recykling.

ABK

Skip to content