Dzień Patrona – Janusza Korczaka

Janusz Korczak, lekarz, pedagog, pisarz i działacz społeczny. Człowiek o wielkim sercu i wszechstronnym umyśle.

To właśnie w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie 20 listopada obchodzono jego dzień jako patrona placówki. W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. O szczegółach mówi Jolanta Miękina, dyrektor szkoły:

– Po raz pierwszy organizujemy w naszej szkole Dzień Patrona, którym jest Janusz Korczak. Zaczęliśmy uroczystości od części oficjalnej, w której zaprezentowali się uczniowie. Przedstawili montaż słowno-muzyczny z ostatniej drogi Janusza Korczaka wraz z dziećmi.

Po części oficjalnej goście oraz uczniowie przenieśli się do miejsca, które zostało utworzone specjalnie na tę okazję:

– Pomyśleliśmy, że dobrze by było, gdyby w szkole było miejsce, w którym moglibyśmy wspominać Janusza Korczaka, rozczytywać się w jego tekstach. Stworzyliśmy takie miejsce o nazwie #JanuszKorczak, gdzie są stare zdjęcia, cytaty i jego życiorys.

Patron Zespołu Szkół Specjalnych jest szczególną postacią dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży uczęszczających do placówki:

– Z roku na rok coraz bardziej się utwierdzamy, że jest to właściwy patron. Jest to osoba, od której możemy się uczyć, osoba, która daje wskazówki i podpowiada, a także cały czas mówi o godności i szacunku wobec dzieci. A nasze dzieci potrzebują jeszcze bardziej godności i szacunku, bo często one same o to nie zawalczą.

Obchody Dnia Patrona zostały zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

AK