Od 1 stycznia 2019 r. wszystkie apteki w Polsce zostały podłączone do platformy e-zdrowie i w konsekwencji są gotowe do realizacji elektronicznych recept. Wystawianie e-recept oznacza dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej oszczędność pieniędzy oraz czasu.

Każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, zostaje zarejestrowana w systemie i, po zalogowaniu, udostępniona pacjentowi na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Jak podkreśla Wiceminister Zdrowia, Janusz Cieszyński, realizacja e-recepty jest bardzo prosta.

– Jeżeli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta, otrzymuje wiadomość mailową oraz SMS z kodem recepty. Potem udaje się do apteki, gdzie podaje zarówno kod, jak i numer PESEL i na podstawie tego wydawany jest mu lek.

Elektroniczne recepty zdążyły się już spotkać z odzewem pacjentów, w tym również częstochowskich. Zapytaliśmy kilku z nich, jaka jest ich opinia na ten temat i czy są one lepsze od tych tradycyjnych:

– Według mnie dla starszych osób lepsze są recepty tradycyjne, bo w ich przypadku wystarczy, że lekarz wypisze receptę, pójdzie się do apteki, wykupi leki i to wszystko. W przypadku tych nowych trzeba mieć w głowie zakodowane pewne rzeczy i je pamiętać, co jest o wiele trudniejsze – stwierdza starszy częstochowianin. – Ja pracuję jako opiekunka i, biorąc pod uwagę moich podopiecznych i to, że, podobnie jak ja, przyjmują te recepty, stwierdzam, że to dobre rozwiązanie – dodaje częstochowianka. – Ja bym wolał zwykłe recepty, z tego względu, że przy tych nowych jest zbyt dużo komplikacji – trzeba wziąć numer dowodu itd. Ja bym z tego raczej nie skorzystał – mówi inny częstochowianin.

Wraz z końcem 2019 roku system e-recepty został wdrożony w każdej placówce medycznej w Polsce. Od 8 stycznia bieżącego roku z kolei lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Papierowe recepty wydawane są tylko w określonych przypadkach. E-recepty to nie jedyna forma otwarcia na telemedycynę. Pilotaż e-skierowań miał miejsce od połowy października 2018 r. do czerwca 2019 roku. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content