Godziny dla seniorów wracają

fot. Radio Fiat

Od czwartku 15 października ponownie w życie wchodzą godziny dla seniorów. Podobnie jak podczas lockdownu osoby powyżej 60 roku życia od poniedziałku do piątku będą miały jako jedyne możliwość robienia zakupów w sklepach w godzinach 10-12.

Różnicą względem poprzedniej „edycji” godzin dla seniorów jest to, że tym razem przepis ten obejmuje już nie tylko osoby powyżej 65 lat, ale już powyżej 60 roku życia. Jednak czy tym razem będzie to dobrze funkcjonowało?

Wiosną, gdy po raz pierwszy wprowadzono ten przepis nie funkcjonowało to dobrze. Jedni zrozumieli, że ze sklepów mogą korzystać tylko podczas tych dwóch godzin i ustawiali się w długich kolejkach żeby zdążyć przed 12. Inne starsze osoby stwierdziły, że przecież mogą zrobić zakupy w innych godzinach, więc po co iść do sklepu właśnie między 10 a 12.

W zamyśle chodziło o zmniejszenie ilości bezpośrednich kontaktów innych ludzi z seniorami czyli grupą największego ryzyka. Jednak według wielu osób sam pomysł nie należy do najlepszych. Dobrze, kiedy starsze osoby korzystały z godzin wyłącznie dla nich, ale często sklepy były wtedy puste. Osoby niebędące seniorami chcąc wejść do sklepu w drodze do szkoły czy pracy mogły zostać wyproszone przez ekspedientkę. W takim razie czy ponowne wprowadzenie tego przepisu jest potrzebne? Zapytaliśmy częstochowian co sądzą o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów:

Mam mieszane uczucia, z jednej strony to dobrze a z drugiej niekoniecznie. Ludzie, którzy akurat nie mają odpowiedniego wieku nie zrobią w tym czasie zakupów, a może akurat muszą wtedy. No jest to problematyczne dla tych osób.

Istotna głupota, wręcz nieodpowiednia decyzja.

Jest to głupi pomysł. Człowiek idący akurat w tych godzinach do pracy nie może wejść do sklepu i kupić sobie coś na śniadanie. Niepotrzebnie to wprowadzono.

Rozumiem, że seniorzy powinni być odizolowani ze względu na wiek i większą podatność na choroby natomiast są sytuacje, że trzeba wyjść do sklepu a nie można nawet jeżeli sklep jest pusty.

Jak można usłyszeć zdanie mieszkańców Częstochowy jest jednoznaczne. Miejmy jedynie nadzieję, że tym razem zarówno seniorzy jak i inne osoby będą przestrzegać wymienionych zasad i korzystać z nich z rozsądkiem.

KP