Gruntowny remont kościoła św. Jakuba

Stoi na placu Biegańskiego, w centralnym punkcie Częstochowy. Z początku drewniany, później murowany. W XIX w. rozebrany na zlecenie naczelnika powiatu częstochowskiego, Parmena Kaszeryninowa, i zastąpiony cerkwią, którą do dzisiaj z zewnątrz przypomina. Kościół św. Jakuba Apostoła przechodzi gruntowny remont. Prace są zakrojone na szeroką skalę.

Jak przyznaje proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, ks. kan. Kazimierz Zalewski, ich rozpoczęcie było bezwzględną koniecznością. – Niestety, kościół jest mocno zawilgocony, zwłaszcza na dolnych kondygnacjach. Świątynia jest podpiwniczona. Ma już swoje lata, a dotychczasowe zabezpieczenia okazały się niewystarczające.

Pracy jest bardzo dużo. – Obecnie dostajemy się do fundamentów, czyli 3 m w głąb ziemi. Trwają więc prace ziemne. Fundamenty trzeba oczyścić, zaimpregnować i obłożyć specjalną folią. Później przyjdzie kolej na prace murarskie i tynkarskie. Musimy skuć też betonowe „opaski” wokół kościoła.

Remont kościoła wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego parafia św. Jakuba Apostoła złożyła wnioski o dofinansowanie prac ze środków krajowych i unijnych.

W następnej kolejności planowana jest również wymiana okien przyziemia i drzwi oraz instalacja monitoringu i podjazdu dla osób z niepełnosprawnością.

Maciej Orman

Więcej zdjęć na stronie parafii św. Jakuba Apostoła