Harcerze i kombatanci Armii Krajowej u tronu Matki Bożej

Fot. Radio Fiat

W niedzielę 13 września na Jasnej Górze zakończyła się coroczna pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. O godz. 11.00 odprawiona została Msza św. podczas której harcerze wspólnie z kombatantami Armii Krajowej zawierzali swoje prośby Matce Bożej. Sami harcerze mówią o celu swojej pielgrzymki:

Generalnie spotykamy się tu co roku, żeby zawierzyć naszą organizację Maryi. Zawsze jest taki moment kiedy stajemy w szeregu pod obrazem, żeby zawierzyć się Jej na cały rok, na naszą pracę harcerską. Chcemy, żeby Matka Boża z nami była. To jest właśnie taki główny cel naszej pielgrzymki.

Ze względu na pandemię koronawirusa, pielgrzymka odbywała się również w pewnej wirtualnej wersji. Była to okazja do tego, aby za pomocą telefonów komórkowych uczestniczyć w grze i przy okazji dobrze się bawić:

Też słyszałem o takiej wirtualnej wersji. My w nią np. też gramy. Polega na tym, że przychodzimy w konkretny punkt, który jest zaszyfrowany zagadkami. Trzeba je rozwiązywać, by przejść do następnego punktu. Słyszałem, że wędrownicy też mają jakąś wersję online – mówi jeden z harcerzy.

Kombatanci AK, a dzisiejsi harcerze to dwa różne pokolenia. Jan Musiał, wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mówi jak ważne jest przekazywanie wiedzy historycznej młodym:

Bardzo się cieszymy. Powołujemy kluby historyczne Armii Krajowej. Cieszymy się, że młodzież się tym interesuje. Jesteśmy takim pomostem między młodzieżą a weteranami. Chcemy im pokazywać, że „Bóg, honor, ojczyzna” warto jest mieć w sercu. Jesteśmy tu co roku. Mamy tu spotkanie, a potem ze sztandarami wchodzimy do kaplicy.

Pielgrzymka ma duże znaczenie dla duszy. Modlitwa kombatantów wspólnie z harcerzami jest pewnego rodzaju symboliką, mówi Mirosław Wilczyński z Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej:

Pielgrzymka to wielka rzecz dla duszy, ponieważ wielbienie Boga i naszej Mateńki jest w naszym haśle „Bóg, honor, ojczyzna”. Jesteśmy tu co roku i dopóki zdrowia i życia wystarczy, będziemy. Modlitwa wspólnie z harcerzami to coś rewelacyjnego. To jest naprawdę piękna sprawa, że młodzież jest tu wraz z żołnierzami AK i że ich etos jest przekazywany.

Pielgrzymka harcerzy na Jasną Górę trwała trzy dni. Od piątku do niedzieli można było tam zobaczyć wiele osób w mundurach. Uczestniczyli oni we Mszach św, nabożeństwach i konferencjach. Pielgrzymka ZHR jest coroczną pielgrzymką, w której harcerze zawierzają swoje stowarzyszenie Matce Bożej.

WB