Jak instytucje działają w żółtej strefie?

Fot. Radio Fiat

Od 10 października na terenie całej Polski obowiązuje żółta strefa zagrożenia epidemiologicznego. Nowe rozporządzenie dotyczy również instytucji miejskich i państwowych. W porównaniu do sytuacji z marca zasady ich funkcjonowania nie zmieniły się drastycznie.

Kilka miesięcy temu, gdy doszło do zamknięcia urzędów, szkół czy ośrodków kultury, życie społeczne zmieniło się o 180 stopni. Praca zdalna, nakaz pozostania w domu, a opuszczenie go jedynie w wyjątkowych sytuacjach – to wszystko częściowo jest już przeszłością, jednak pomimo wcześniejszych obostrzeń, sytuacja epidemiczna w kraju wciąż nie jest stabilna. Z tego względu instytucje publiczne musiały dostosować się do nowych realiów, zmieniając formę swoich usług. Obsługa interesantów odbywa się po wcześniejszym umówieniu lub też w trybie online. O tym, jak po wprowadzeniu żółtej strefy funkcjonuje urząd miasta w Częstochowie mówi rzecznik Włodzimierz Tutaj.

– Obsługa interesantów wygląda podobnie jak do tej pory. Oczywiście od momentu wprowadzenia ograniczeń. Dalej mamy punkt kancelaryjny, który funkcjonuje przy ul. Waszyngtona 5. Tam można kierować i składać korespondencję. Preferowaną formą kontaktu z urzędem miasta jest kontakt telefoniczny, mailowy lub przez platformę e-PUAP lub SEKAP. Oczywiście bezpośrednia obsługa interesantów też jest możliwa, ale w sposób mocno ograniczony. Obsługa odbywa się po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z urzędnikiem lub po zapisaniu się chociażby w Wydziale Spraw Obywatelskich, żeby załatwić sprawy związane z rejestracją pojazdu lub dowodem osobistym. W przypadku odbioru dowodu umawiać się nie trzeba. Pracowników urzędu oraz interesantów obowiązuje zasada dezynfekcja, dystans, maseczka.

Zmiany dotyczą m.in. Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie liczba osób biorących udział w ceremonii ślubnej nie może przekroczyć dwunastu. Redakcja Radia Fiat sprawdziła również, jak wprowadzenie żółtej strefy przełożyło się na funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego oddziału w Częstochowie. Więcej na ten temat mówi dyrektor Adam Markowski.

– Wprowadzenie żółtej strefy nie wpłynęło znacząco na funkcjonowanie urzędu. Oczywiście wszystkich obowiązują wymogi sanitarne, czyli zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa. Żaby wejść do Urzędu Wojewódzkiego Delegatury w Częstochowie należy być wcześniej umówionym telefonicznie lub też poprosić w portierni o kontakt do konkretnej osoby. Przed wejściem do budynku umieszczone są urny, w których można składać korespondencję. Oczywiście jesteśmy też dostępni telefonicznie i mailowo.

Natomiast o tym, jak sytuacja wygląda w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie mówi zastępca dyrektora śląskiego oddziału Dawid Zamora.

– Wszystkie nasze jednostki, zarówno oddziały regionalne i biura powiatowe, są otwarte. Jesteśmy dostępni dla wszystkich rolników i wnioskodawców. Zachęcamy jednak do korzystania z formy elektronicznej. Prosimy, aby w przypadku obsługi bezpośredniej, interesanci pamiętali o zasadach bezpieczeństwa.

O funkcjonowaniu reszty instytucji w mieście będziemy informować na bieżąco.

ABK

Skip to content