Jest wietrznie i niebezpiecznie

Wczorajsza (17.09) pogoda dała się we znaki mieszkańcom Częstochowy i regionu. Pochylone drzewa i połamane gałęzie leżące na drogach były skutkiem silnego wiatru, o którym ostrzegał wczoraj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Z tego powodu też służby ratownicze z Częstochowy miały wzmożoną ilość interwencji.

– Obecnie mamy odnotowanych 58 interwencji. Warto dodać, że cały czas otrzymujemy pojedyncze zgłoszenia z tego, co działo się w nocy. Dotyczą one głównie powalonych konarów drzew. Jeśli chodzi o sytuacje typowo związane z silnym wiatrem, odnotowaliśmy ich 50. Są to przede wszystkim zdarzenia z Częstochowy oraz pojedyncze zdarzenia w powiecie częstochowskim. Jeśli chodzi o najpoważniejsze zdarzenie, to w miejscowości Okołowice w gminie Koniecpol doszło do częściowego zerwania dachu ze strażnicy OSP Okołowice – informował st. kpt. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Silny wiatr był spowodowany przejściem głębokiego niżu, z którym związana była strefa frontu atmosferycznego.

– Najwyższa prędkość wiatru zanotowana na naszej stacji w Częstochowie wyniosła 19 m/s, czyli ok. 70 km/h. Lokalnie porywy te mogły być nieco większe, pomiędzy 70-80 km/h. W sąsiednim województwie świętokrzyskim na stacjach synoptycznych notowane były porywy do 80 km/h – podał Łukasz Giełt z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Obecnie sytuacja pogodowa w regionie powoli się stabilizuje, a wspomniany niż powodujący wiatr odsuwa się na wschód.

– Jeszcze jutro oraz początkowo w nocy z czwartku na piątek można się spodziewać porywistego wiatru. Możliwe będą też przelotne opady deszczu w całym rejonie Częstochowy, aż do piątku. Zachmurzenie zmienne – prognozował synoptyk.

Temperatura w rejonie Częstochowy w najbliższym czasie będzie się wahać w okolicach 14 stopni w dzień oraz 6 w nocy.

BNO