W sobotę (2 września) w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul. Jagielońska 67/71 odbyła się uroczystość 25 – lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w Częstochowie. O historii stowarzyszenia mówi jej przewodniczący, Sławomir Balik.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (International Police Association – IPA) jest największą międzynarodową organizacją policyjną na świecie, zrzeszającą ponad 400 tys. funkcjonariuszy porządku prawnego z 66 krajów członkowskich. Jest stowarzyszeniem niezawisłym łączącym wszystkie policyjne służby, bez różnicy stopnia, wykształcenia, płci, rasy, barwy skóry, mowy i religii. Jest stowarzyszeniem neutralnym politycznie, gospodarczo, związkowo i religijnie. Przynależność do IPA zobowiązuje do przestrzegania Deklaracji Praw Człowieka, które zostały określone w 1948 roku oraz Deklaracji o Policji uchwalonej jako rezolucja nr 690 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. IPA posiada status konsultacyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych i w Radzie Europy. Siedzibą stowarzyszenia jest Szwajcaria, a najważniejszą władzą Kongres Światowy odbywający się co 3 lata. Członkami stowarzyszenia mogą być osoby pełniące służbę w Policji i Straży Granicznej, emeryci i renciści policji wówczas, gdy podejmowana przez nich praca lub służba nie stoi w sprzeczności z postanowieniami statutu. Celem działania organizacji jest rozwój stosunków kulturalnych wśród członków stowarzyszenia na całym świecie, poszerzenie ich wiedzy ogólnej oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Ponadto IPA ma na celu promowanie wzajemnej pomocy w sferze społecznej. Globalnie w granicach swoich możliwości, przyczynić się do pokojowego współistnienia między narodami i zachowania pokoju na świecie. Zgodnie z intencją założyciela, sierżanta Brytyjskiej Policji sir Arthura TROOP’a (1914-2000) celem organizacji założonej 01 stycznia 1950 roku w Wielkiej Brytanii jest tworzenie więzów autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie. Ideę tę, zawarto w sentencji „Servo Per Amikeco” (tłum. z języka esperanto: służyć przez przyjaźń). Dzięki pomocy kolegów z całego świata idea Arthura Troopa zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Błyskawicznie zaczęły tworzyć się nowe sekcje narodowe w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Azji i Australii. W 1955 roku na pierwszym posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Wykonawczego (IEC) w Paryżu Arthur Troop został wybrany pierwszym sekretarzem generalnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.
Przeniesienie do polskiej Policji idei IPA, ( poprawka) czyli działania poprzez przyjaźń bez względu na różnice polityczne, kulturowe i wszystkie inne, stało się możliwe dopiero jako efekt polskiej transformacji ustrojowej i powołania neutralnej politycznie Policji. Już latem 1990 roku policjanci z Poznania nawiązali pierwsze kontakty z policjantami francuskimi, którzy przekazali im materiały dotyczące International Police Association oraz zapoznali z jej celami statutowymi. Zaproponowali również pomoc w utworzeniu sekcji polskiej. Podobną współpracę podjęli niemal w tym samym czasie policjanci z Jeleniej Góry, tyle że ich partnerem stała się Sekcja Duńska IPA. Przy jej pomocy zorganizowano zebranie inicjacyjne grupy założycielskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – oddział duński – Esbierg na którym powołano tymczasowy zarząd. Do powołanego w ten sposób w 1990 roku stowarzyszenia przystąpiło 122 jeleniogórskich policjantów, którzy otrzymali legitymacje wystawione przez Sekcję Duńską IPA (członkostwo asocjacyjne). W tym okresie polscy policjanci przystępowali do IPA również indywidualnie, poprzez organizacje działające w Niemczech i Francji. Wzrastające zainteresowanie IPA wśród funkcjonariuszy polskiej Policji, prowadziło nieuchronnie do powołania autonomicznej sekcji polskiej. Decydująca inicjatywa stała się udziałem poznańskich policjantów. 17 czerwca 1991 roku zorganizowali oni spotkanie w przedmiotowej sprawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele WSPol. oraz policyjnych garnizonów w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Słupsku. 20 sierpnia 1991 roku po uzyskaniu zgody wiceministra Jana Widackiego na utworzenie i działalności Sekcji Polskiej IPA, doszło do ponownego ich spotkania w Poznaniu podczas którego wyłoniono 13 -to osobową grupę inicjatywną (Krajowa Komisja Wykonawcza) mającą doprowadzić do prawnego zalegalizowania stowarzyszenia. Nastąpiło to ostatecznie 23 grudnia 1991 roku, kiedy Sąd Wojewódzki w Poznaniu wydał postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia pod nazwą International Police Association – Sekcja Polska. 13 stycznia 1992 roku zostało stowarzyszenie wpisane do Rejestru Sądowego w Poznaniu (ST447). Historyczny, bo założycielski Kongres Sekcji Polskiej IPA odbył się w dniach 16/17 października 1992 roku w Kiekrzu pod Poznaniem, w którym uczestniczyli delegaci reprezentujący 22 grupy wojewódzkie. W 1993 roku ( po ponad dwuletnich staraniach) podczas 24 Konferencji w Rio de Janeiro w Brazylii, dzięki wprowadzeniu przez policjantów z Sekcji Francuskiej i Duńskiej – IPA Sekcja Polska stała się pełnoprawnym członkiem organizacji co jednocześnie oznaczało, że Rzeczpospolita Polska została uznana na arenie międzynarodowej przez społeczność policyjną za kraj w pełni demokratyczny. W chwili obecnej w Polsce funkcjonuje 17 Grup Wojewódzkich, które skupiają w swoich szeregach ponad 5500 członków.
Powstanie Sekcji Wojewódzkiej IPA w Częstochowie datuje się na dzień 25 września 1992 roku, kiedy to na zebraniu założycielskim grupa 26 funkcjonariuszy policji podjęła jednogłośnie uchwałę o jej powstaniu. Pierwszym Przewodniczącym Sekcji Wojewódzkiej został kol. Marek KOBĘDZA ( nr leg. PL 00094). W okresie do marca 1999 roku grupa zwiększyła się do 52 członków. W dniu 19 marca 1999 roku na spotkaniu sprawozdawczym Grupa Wojewódzka IPA w Częstochowie przekształciła się w Oddział Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Katowicach , która to powstała w dniu 12 lutego 1999 roku, podczas Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej w Katowicach, poprzez połączenie w jednolity organizm trzech byłych grup wojewódzkich z Bielska-Białej, Częstochowy i Katowic. Na konferencji przyjęto sprawozdania z działalności byłych grup wojewódzkich oraz wybrano na trzyletnią kadencję nowe władze. Zaś w sierpniu 2000 roku Prezydium Oddziału w Częstochowie Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA postanowiło przekształcić oddział w region, co uczyniono na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ( Sekcja Polska IPA zatwierdziła decyzję we wrześniu 2000 r.). Przewodniczącymi zarządu struktur IPA w Częstochowie kolejno wybierani byli:
W latach 1992 – 1999 kol. Marek KOBĘDZA ( 2 kadencje),
W latach 1999 – 2007 kol. Ryszard CIESIELSKI ( 3 kadencje),
W latach 2007 – 2009 kol. Henryk DĄBROWSKI ( 1 kadencja),
W latach 2009 – 2015 kol. Andrzej ULMAN ( 2 kadencje),
Od 2016 roku aktualnie kol. Sławomir BALIK
Na dzień 01 września 2017 roku Region liczy 129 członków i 51 sympatyków. (?)
Mottem stowarzyszenia, jak już zaznaczono i przypomniano, wyrażonym w języku esperanto jest: „Servo Per Amikeco” – służyć przez przyjaźń. Jest realizowany poprzez różne inicjatywy i działania, wśród których można wyróżnić:
organizację spotkań oraz propagowanie i przeprowadzanie grupowych wyjazdów,
informowanie o działalności Regionu w gazecie „IPA Wiadomości Sekcji Polskiej”, IPA FUN – wydawnictwo Śląskiej Grupy Wojewódzkiej oraz na własnej stronie internetowej: www. ipaczestochowa.pl,
rozwijanie kontaktów osobistych z członkami innych grup (regionów),
uświadamianie funkcjonariuszom konieczności poszanowania prawa i utrzymania porządku,
podnoszenie prestiżu Policji poprzez upowszechnianie wiedzy o policji w społeczeństwie oraz dbałość o zachowanie poprawnych relacji między społeczeństwem, a policja,
rozwijanie współpracy zawodowej, socjalnej, kulturalnej, sportowej i turystycznej z innymi grupami (regionami).
Hasło wyrażane w dewizie „służyć przez przyjaźń” mobilizuje wielu policjantów oraz emerytów i rencistów policyjnych do aktywności nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale i na nie mniej ważnej poza zawodowej. Członkowie stowarzyszenia znani są z podejmowanych różnorakich inicjatyw dla dobra obywateli. Dzięki temu w świadomości społecznej wzrasta prestiż policji oraz stan wiedzy o zadaniach, problemach i dniu codziennym w służbie. Wskazując te bezsporne korzyści z działalności IPA, nie należy zapominać, że tego typu organizacje torowały drogę integracji europejskiej. Wzajemne kontakty nawiązywane przez policjantów z różnych krajów często prowadzą do autentycznych policyjnych przyjaźni, co częstokroć jest owocniejsze w działaniu, niż podpisywane różne porozumienia.
Od blisko 25 lat Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Częstochowa niesie pomoc innym ludziom oraz buduje więzy bezinteresownej przyjaźni i koleżeństwa wśród funkcjonariuszy policji i innych służb porządku prawnego. Realizujemy przedsięwzięcia integrujące nasze środowisko służb działających dla bezpieczeństwa naszego kraju oraz oddziaływające pozytywnie na lokalną społeczność (profilaktyka społeczna, inicjatywy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, pomoc rodzinom będącym w potrzebie). Działalność Regionu IPA Częstochowa nie byłaby możliwa bez zaangażowania członków i wsparcia sympatyków stowarzyszenia. W naszych przyjaciołach, sympatykach i członkach wiele pozytywnej energii wyzwala się w wspólnych działaniach na rzecz bezpieczeństwa, edukacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za bezpośrednią pomoc oraz za każdą przekazaną złotówkę na wsparcie działań Naszego Regionu, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Uroczystość ma charakter zamknięty. Zaproszeni są przedstawiciele władz samorządowych, porządku prawnego, innych organizacji oraz członkowie i sympatycy. Podczas uroczystości zostaną wręczone podziękowania.
Uroczystość uświetni występ częstochowskiej aktorki Iwony Chołuj.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content