,,Kochaj i rób co chcesz” – ruszyły XI Kasperiańskie Dni Młodych

W czwartek, 15 sierpnia, o godzinie 14 w Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie, zaczęły się XI Kasperiańskie Dni Młodych. Ich uczestnicy, przez te kilka dni, stacjonują na polu namiotowym, na terenie Sanktuarium Krwi Chrystusa. Codzienne spotkania mają za zadanie przybliżać uczestnikom wartości chrześcijańskie, a  tym samym umacniać ich wiarę.

 O programie tegorocznego spotkania młodzieży mówi ks. Damian Siwicki, jeden z organizatorów: – Dzisiaj była już Anna Golędzinowska, potem czeka nas spotkanie ze street workerem, pracującym z osobami bezdomnymi. W sobotę natomiast czeka nas spotkanie z Marcinem Zielińskim o 15.30. Wieczorem, o godzinie 19, będzie koncert hip-hopowy Huberta Dąbrowskiego, a o 19.45 spektakl Teatru ,,A’’.

Trzeba pewnej dojrzałości, do tego, żeby zacząć tak żyć, jak mówi to hasło. Można interpretować je różnie, w zależności, jak rozumie się słowo ,,kochaj” – tłumaczy tegoroczne hasło ks. Siwicki –  Mówi się dzisiaj, że są różne miłości, ale to nie jest prawda. Ja znajduję dla siebie odpowiedź w Ewangelii, gdzie Jezus mówi, abyśmy się uczyli kochać jak On. – dodaje.

Ks. Damian Siwicki mówi także o tym, co sprawia, że młodzi ludzie tak chętnie przybywają do tego miejsca: – Ja jestem przekonany, że ich przyciągnęła Krew Chrystusa, bo doświadczyli jej mocy. Na pewno też spotkania z nami. Przyjeżdżają tu ludzie, którzy są jakoś związani z nami, z przyjeżdżającymi tutaj co roku. Są też tacy, którzy doświadczają w życiu jakiegoś kryzysu i chcą pobyć w tym wyjątkowym miejscu, gdzie doświadczają spokoju, życzliwości i Boga. Inni też trafiają tu z ciekawości i ze względu na zapraszanych gości. Te motywacje są różne.

Anna Golędzinowska, dzisiejszy gość spotkania z młodymi, przybliża temat na jaki rozmawiała z uczestnikami: – Tematem dzisiejszego spotkania były czystość i przebaczenie. To są bardzo ważne wartości. Przebaczenie jest potrzebne dzisiaj, a czystość prowadzi nas do miłości, takiej miłości, jaka jest zawarta w haśle ,,Kochaj i rób co chcesz”.

O powodzie, dla którego wybrała taką formę aktywności w tegoroczne wakacje opowiada jedna z uczestniczek: – Można tutaj osobiście spotkać się z Chrystusem, można z Nim porozmawiać – i dodaje – Ja przez to spotkanie doświadczyłam Jego Bożej miłości. Dzięki temu bardziej staram się akceptować siebie. Można także spotkać tu wielu wartościowych ludzi.

Tegoroczne Kasperiańskie Dni Młodych potrwają do niedzieli, 18 sierpnia.

Linda-Nocoń-Ściebura