„Kocham, więc jestem” – 82. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę

Ponad tysiąc studentów z całej Polski, rektorzy, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy polskich uniwersytetów i szkół wyższych – przedstawiciele środowiska akademickiego już po raz 82. przybyli z modlitwą do jasnogórskiego sanktuarium.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek 11 maja modlitwą apelu jasnogórskiego. Następnego dnia konferencje wygłosili m.in. abp Grzegorz Ryś oraz dziennikarka Brygida Grysiak. Po południu akademicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny z modlitwą różańcową na ustach, by o godz. 18.00 wziąć udział w uroczystej Mszy św. Modlitwie przewodniczył metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. Eucharystię koncelebrowali: bp Marek Marczak – biskup pomocniczy z Łodzi, pełniący funkcję delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstw akademickich, bp Damian Bryl – biskup pomocniczy z Poznania, ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz liczni duszpasterze akademiccy.

W homilii abp Stanisław Budzik wyjaśniał sens perykopy z Ewangelii wg św. Jana, opisującej wesele w Kanie Galilejskiej:

– Wydarzenie z Kany Galilejskiej jest z jednej strony objawieniem chwały Jezusa Chrystusa, a z drugiej strony – początkiem wiary w Niego. Wiary uczniów i naszej. Możemy więc powiedzieć, że aż po dziś dzień kosztujemy wina przemienionego w Kanie Galilejskiej. Jesteśmy na Jasnej Górze, nazwanej przez św. Jana Pawła II polską Kaną.

Abp Stanisław Budzik kilkukrotnie przywoływał słowa Maryi, które skierowała do sług w Kanie Galilejskiej: <<Zróbcie wszystko, cokolwiek [mój Syn] wam powie (J 2, 5)>>. Hierarcha podkreślił, że jest to swego rodzaju testament Matki Bożej, który każdy z nas powinien wypełnić.

Hierarcha zakończył rozważanie, przytaczając słowa znanej pieśni religijnej: Usłysz Bożej Matki głos, która wzywa dzisiaj nas. Chce u Syna znów wyprosić cud przemiany serc. Uczyńcie, co wam mówi Syn! Przyobleczcie wiarę w czyn! Niech się Słowo Boże stanie Ciałem w każdy z was!.

Rozważanie podczas sobotniego apelu jasnogórskiego wygłosił bp Marek Marczak. Hierarcha przewodniczył również w niedzielę 13 maja Mszy św. kończącej 82. Pielgrzymkę Młodzieży Akademickiej.

MO