Konferencja przed konferencją

Już jutro (w czwartek, 6 grudnia) rozpocznie się konferencja naukowa „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” organizowana przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Dzisiaj, w gmachu Wydziału Pedagogicznego Uczelni, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.

Prorektor ds. rozwoju UJD, prof. Zygmunt Bąk, powiedział, że to wydarzenie wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Stąd patronat honorowy prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo, że elementem wspólnotowym, silniejszym niż jakiekolwiek inne, była wspólnota religii. W tym kontekście wielką rolę odegrała Jasna Góra jako cel pielgrzymek pątników z różnych zaborów.

Tematykę referatów, które zostaną wygłoszone podczas konferencji, przedstawiła dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego UJD, prof. Agnieszka Czajkowska. – Wystąpienia naukowe będą dotyczyły konfederacji barskiej, polskiej, niemieckiej i czeskiej literatury Maryjnej z okresu XVIII-XX w. i wydarzeń, które miały miejsce w Częstochowie u progu niepodległości Polski. Będziemy też mówić o ruchu pielgrzymkowym i najważniejszych wydarzeniach z historii Polski.

Konferencji naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” będzie towarzyszyć koncert w wykonaniu Rafała Blechacza i orkiestry Filharmonii Narodowej, który odbędzie się 6 grudnia o godz. 19.00 w bazylice jasnogórskiej.

Konferencja potrwa od 6 do 8 grudnia w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Rozpocznie ją Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 6 grudnia o godz. 9.30.

Program konferencji jest dostępny TUTAJ.

Maciej Orman