Konkurs #BezpiecznyRower rozstrzygnięty

Fot. Radio Fiat

We wtorek 28 lipca rozstrzygnięto konkurs patronujący akcji pod nazwą #BezpiecznyRrower, którego celem było propagowanie bezpieczeństwa wśród osób korzystających z jednośladów. Zadanie polegało na stworzeniu krótkiego filmiku przedstawiającego przygotowanie do bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze i udostępnieniu go w formie komentarza pod specjalnie przygotowanym do tego postem na facebookowym fanpage’u organizatorów.

Akcja #BezpiecznyRrower została zainaugurowana przez częstochowską drogówkę, Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz Fundację Eltrox.

– Wspólnie z Komendą Miejską Policji w Częstochowie nagraliśmy filmik, w którym pokazujemy zasady poruszania się na rowerze. Filmik skierowany jest głównie do dzieci, aby uczulić je i nauczyć pewnych zasad bezpieczeństwa. Klip umieściliśmy w Internecie, który można było komentować, biorąc tym samym udział w konkursie. Było ponad 130 komentarzy, w których ludzie wysyłali swoje nagrania – mówił prezes Michał Adamus.

Konkurs miał charakter ogólnopolski. Zwycięzcą została Pani Zuzanna, która po nagrodę w postaci roweru pofatygowała się do Częstochowy aż z Poznania.

– Jesteśmy zdecydowanie rodziną aktywną. Przy okazji drugich urodzin córki zmobilizowałam całą rodzinę do nagrania filmiku. Wystąpiła w nim nawet 85-letnia babcia. Rowerami jeździmy codziennie. W tygodniu mieszkam w Poznaniu i jeździmy po mieście, a w weekendy podróżujemy do rodziców, którzy mieszkają w lesie – tłumaczyła laureatka konkursu.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakim są piesi oraz rowerzyści jest piętą achillesową w statystykach policji w całej Polsce. Podobnie rzecz ma się także na lokalnych drogach.

– Coraz więcej częstochowian przesiada się z samochodów i komunikacji miejskiej na rowery. Z jednej strony to dobrze, bo jest to zdrowe i zmniejsza nasilenie miejskiego ruchu. Z drugiej jednak zwiększa to liczbę kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów. Czasami zdarzenia są tragiczne w skutkach. Dlatego też bardzo często apelujemy o utrzymywanie rowerów w dobrym stanie technicznym oraz o używanie środków ochronnych, by zmniejszyć potencjalną liczbę wypadków – mówił naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sebastian Tyras z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, wypadków z udziałem rowerzystów jest coraz więcej. W I kwartale 2019 roku było ich 464, podczas gdy rok wcześniej 364. W całym 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4700 wypadkach drogowych, w których zginęło 286 osób.

BNO