Muzyczne jasełka na Jasnej Górze

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna zorganizowała na Jasnej Górze jasełka, połączone ze spotkaniem opłatkowym.

Jasełka, w których wystąpili uczniowie szkoły, odbyły się w Sali Papieskiej klasztoru.

– Jasełka te przygotowują przede wszystkim klasy 2A i 2B – mówi Agnieszka Kot, organizator przedstawienia. – Pomagają nam również dziewczyny z klasy 3, a także zespół, złożony z uczniów klas 4, 5 i wzwyż. Występują także nasze maluchy – klasa 1, która, zgodnie z naszą jasełkową tradycją, tańczy poloneza.

Dzieci, biorące udział w przedstawieniu, były bardzo podekscytowane jasełkami. Zapytaliśmy kilkoro z nich, co podoba im się w nich najbardziej.

– Mnie się podoba to, że dużo śpiewamy – mówi jedna z uczennic. – Mnie z kolei, że będziemy śpiewać kolędy. Mam nadzieję, że to wszystko dobrze wypadnie – dodaje uczeń. – Podoba mi się to, że w tych jasełkach jest dużo muzyki i że co roku występują wszystkie klasy – podsumowuje inna uczennica.

Jasełka, rzecz jasna, mają szczególną wartość duchową. Opowiedział nam o niej kapelan szkoły, o. Nikodem Kilnar.

– Dzieci przez wiele tygodni przygotowywały się do tego, aby w uroczysty sposób proklamować nam wszystkim dobrą nowinę, to znaczy, że Jezus Chrystus przyjął postać małego dziecięcia i przyszedł do nas w ludzkiej postaci, aby objawić nam miłość Boga. To szczególny czas radości i budowania wspólnoty – podsumowuje o. Kilnar.

Po jasełkach miało miejsce spotkanie opłatkowe, podczas którego rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele duchowieństwa mogli sobie złożyć życzenia noworoczne. Jasnogórska Szkoła Muzyczna powstała w marcu 2011 r. z inicjatywy stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna i na mocy zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest szkołą publiczną. W ramach zajęć szkolnych prowadzony jest chór szkolny, zajęcia z emisji głosu, rytmiki, tańca ludowego, solfeża oraz zespołów instrumentalnych i wokalnych.

MSI