Największa w historii inwestycja tramwajowa

Od środy 20 marca rozpoczyna się największa od czasów powstania sieci tramwajowej w Częstochowie inwestycja. Mowa o przebudowie starej linii między Rakowem a Północą.

Prace remontowe obejmą odcinek od dworca PKP Raków do estakady, wzdłuż Alei Pokoju. Tak duża inwestycja ma olbrzymie znaczenie dla poprawy komunikacji w Częstochowie.

– Na czas robót będzie nas obowiązywała nowa organizacja ruchu. Dla kierowców istotną informacją jest, że na skrajnych pasach mogą być wygrodzone powierzchnie, które ograniczą przepustowość wzdłuż Alei Pokoju – poinformował rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Maciej Hasik.

Największe zmiany czekają oczywiście na pasażerów komunikacji miejskiej, a dokładniej mówiąc pasażerów linii tramwajowych numer 1 i 2.

– Linie te będą normalnie obsługiwane tramwajami do zajezdni MPK przy Alei Niepodległości. Z tego miejsca w dalszą podróż liniami numer 1 i 2 w kierunku Kucelina pasażerów będą zabierać autobusy komunikacji zastępczej w obu kierunkach. Będą one kursować tak jak tramwaje, według rozkładu jazdy – oznajmił rzecznik MZDiT.

Warto zaznaczyć, że linia tramwajowa nr 3 pozostaje bez zmian. Pasażerowie linii nr 1 i 2 nie muszą obawiać się natomiast o dodatkowe koszty związane z przesiadkami na tych liniach.

– Bilet, który zakupimy na tramwaj lub autobus linii zastępczej (linia nr 92), będzie ważny przy przesiadce niezależnie od kierunku podróży – mówił Maciej Hasik.

Przypomnijmy, że 29 maja 2018 roku została podpisana umowa na przebudowę linii tramwajowej pomiędzy Północą a Rakowem, która będzie realizowana w ramach Programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Inwestycja warta jest 114,5 mln zł i jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

BNO