„Nie chcecie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” – podsumowanie projektu

21 listopada w Sali Papieskiej na Jasnej Górze miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu upamiętniającego obchody 100-lecia odzyskania niepodległości prze Polskę.

Główne jasnogórskie obchody odbyły się w niedzielę, 4 listopada, dokładnie w dzień, kiedy w 1918 r. nad jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. Uroczystości rocznicowe swym narodowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Podczas podsumowania wspominał je przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra:

Czwartego listopada we wszystkich nas uruchomiły się te przepiękne duchowe przeżycia, emocje, które dotykają też miłości wobec naszej matki jaką jest ojczyzna. Trzeba Panu Bogu naprawdę podziękować za to, że w tym świętym miejscu, tak duchowo ważnym dla wszystkich Polaków, mogliśmy przeżywać duchową jedność i miłość do naszej ojczyzny. Bardzo serdecznie dziękuję każdemu zaangażowanemu w ten przepiękny projekt, który odbił się szerokim echem w całej naszej ojczyźnie, chyba też dzięki temu, że 4 listopada, a nie 11 przeżywaliśmy tę uroczystość. Bogu dziękować, że ta data jest szczególna w historii Jasnej Góry.

Projekt miał charakter edukacyjny. Jego celem było dotarcie, zwłaszcza do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918, roli Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, a także o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. Rozmawiamy z wizytatorem Kuratorium Oświaty w Katowicach delegatury w Częstochowie, Anitą Imiołek:

Jestem w grupie projektowej i wielkim zaszczytem było dla mnie móc uczestniczyć w jej działaniach. W tej grupie dyrektorów zrodził się pomysł wystąpienia o dotację w ramach programu “Niepodległa”. Chcieliśmy napisać projekt, który uruchomiłby przede wszystkim takie bardzo dobre relacje pomiędzy dziećmi i młodzieżą oraz spowodowałby integrację środowisk w obrębie naszej delegatury.

W ramach projektu jego młodzi uczestnicy przygotowywali się do głównego wydarzenia m.in. poprzez projektowanie rekwizytów: maciejówek, czapek, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich w designerskiej wersji „Maciejówka XXI wieku”, pisanie życzeń dla Niepodległej w specjalnych kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski”, czy przygotowanie śpiewnika z piosenkami niepodległościowymi, które zostały wykorzystane podczas wspólnego śpiewania 4 listopada na placu jasnogórskim.

Nie ukrywam, że przede wszystkim cieszę się z aktywności i zaangażowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki temu było to wydarzenie międzypokoleniowe. Ja miałam przyjemność zająć się grupą 1500 osób, by przeprowadzić ich w korowodzie na Jasną górę. Chciałam przy tym zwrócić uwagę na wielką życzliwość mieszkańców Częstochowy. Przejście tej biało-czerwonej flagi powodowało ogromne zainteresowanie, także przeżycie ogromne i wielkie wrażenie pozostało do dnia dzisiejszego – mówi Anita Imiołek.

Podczas podsumowania projektu odbył się pokaz mody „Historia opowiedziana przez modę”, w który udział brały uczennice częstochowskich szkół.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content