Nowe oblicze pediatrii na Parkitce

W czwartek, 17 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie zaprezentowano artystycznie odmalowany Oddział Pediatrii z Pododdziałem Hematologii i Nefrologii Dziecięcej. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu społecznego „Dziecięcy świat w kolorach”, organizowanego przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka S.A.

Barwne, bajkowe rysunki tworzą przyjazne otoczenie, w którym dzieci mogą poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Oprócz terapeutycznego działania odpowiednio dobranych kolorów, dodatkową wartość stanowi wykorzystanie motywów nawiązujących do historii regionu i pobudzających dziecięcą wyobraźnię. Dlatego na ścianach szpitala zagościły rysunki z urokliwym krajobrazem okolicy, w której znaleźć można malownicze pagórki i tajemnicze zamki oraz warownie.

O rysunkach bardzo pozytywnie wypowiadała się dr Małgorzata Klimza kierownik Oddziału Pediatrii z Pododdziałem Hematologii i Nefrologii Dziecięcej szpitala na Parkitce. – Obrazki są bardzo ciekawe. Są nie tylko estetyczne, ale niosą również walor edukacyjny. W procesie leczniczym ważna jest atmosfera przyjazna dziecku. Wspomniane rysunki na pewno przyczynią się do jej utworzenia – przyznała dr Małgorzata Klima.

Głównym celem programu „Dziecięcy świat w kolorach” jest przekazywanie małym pacjentom przechodzącym rekonwalescencję kolorowej radości, której tak bardzo potrzebują, by zyskać pełnię sił. Akcja organizowana jest w całej Polsce od ponad 14 lat. Placówka na Parkitce to już 29. odnowiony i artystycznie odmalowany szpital.

Maciej Orman