Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

Rozpoczęła się Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tegorocznym kaznodzieją nowennowym na Jasnej Górze jest o. Michał Lukoszek, Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów.

Tematyka kazań związana jest z przesłaniem św. Jana Pawła II skierowanym do Polaków 40 lat temu, podczas pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny. Ojciec Święty na Jasnej Górze umocnił rodaków, dając im światło w czasach, kiedy nasza Ojczyzna pogrążona była w zniewoleniu cenzury i propagandy komunistycznej. – Mimo odzyskanej wolności, Polacy muszą się jej nadal uczyć, dlatego warto powrócić do słów, które przekazał nam wtedy Papież – podkreślił o. Lukoszek.

– Nasza wolność jest ciągłym wyzwaniem, musimy jej bronić i jednocześnie ciągle się jej uczyć. Chociaż czas komunizmu w naszym kraju przeminął, jako naród, musimy stawiać czoła innym zniewoleniom, które co rusz wślizgują się w nasze życie, aby nas posiąść i od siebie uzależnić. Po tych 40 latach warto zatem jeszcze raz spojrzeć na to światło, które wówczas rozproszyło mroki zniewolenia – cytował słowa Ojca Świętego o Lukoszek.

Kaznodzieja, nakreślając plan tegorocznych rozważań, zaproponował odnowienie aktu zawierzenia Maryi, która wskazuje Polakom jedyną Drogę – swojego Syna.

– Pobożność Maryjna zawsze prowadzi do Chrystusa. Jestem człowiekiem zawierzenia, nauczyłem się być nim tutaj. Jan Paweł II w swoim życiu całkowicie zawierzył Maryi. Czy nie nadszedł czas na kolejny akt całkowitego zawierzenia Maryi całego narodu? Akt przypieczętowany życiem wg Ewangelii Chrystusowej – dodał o Lukoszek.

W nowennie uczestniczą licznie zgromadzeni przed Szczytem wierni, zarówno przybyli tu indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach z częstochowskich parafii, a także ci, którzy przyjeżdżają na Jasną Górę w ramach pielgrzymek stanowych, jak obecnie trwająca Pielgrzymka Energetyków.

Msza święta nowennowa przygotowująca do Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej celebrowana jest codziennie o godz. 18.30, a w dwa ostatnie dni, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 19.00. Nowenna zakończy się w wigilię uroczystości, nieszporami i procesją maryjną z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę.

Źródło: Radio Jasna Góra