Nowy herb Częstochowy: koniec paulińskiego kruka

Pod koniec listopada częstochowski magistrat ogłosił nowe logo Częstochowy oraz jednocześnie poinformował, że dotychczasowe hasło „Jasne, że Częstochowa” nie będzie już używane. Z kolei wczoraj (w czwartek 15 grudnia) poinformowano, że miasto będzie miało nowy herb. Największą zmianą w projekcie nowego herbu wobec herbu dotychczas używanego jest brak czarnego kruka utożsamianego z symbolem jasnogórskich paulinów.

W związku z tym, że za 2 lata Częstochowa świętować będzie 800-lecie dziejopisarstwa, postanowiliśmy przeprowadzić stosowne porządki heraldyczne. Herb ten został przyjęty uchwałą Rady Miasta Częstochowy w 1992 roku, natomiast odbiega on od tej pierwotnej pochodzącej aż z XIV wieku pierwszej wersji herbu miasta. Być może wygląda to trochę jak walka z Kościołem, ale absolutnie walką z Kościołem nie jest – mówi Magdalena Woch, Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.

Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki poinformował, że klasztor paulinów nie zamierza komentować tematu.

Nową wersję herbu Częstochowy (po prawej stronie na grafice powyżej) przygotował prof. Marceli Antoniewicz i prof. Andrzej Desperak z AJD. Z 1220 roku pochodzi pierwszy zapis o naszym mieście w dokumencie krakowskiego bp. Iwo Odrowąża.

W chwili publikacji tego tekstu na stronie miasta www.czestochowa.pl nie ma opublikowanej wcześniej informacji o projekcie nowego herbu Częstochowy.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content