Obrady Komisji Maryjnej

W piątek 13 września w Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego miały miesjce obrady Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie komisji poprowadził jej przewodniczący, metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

Komisja Maryjna ma nie tylko analizować to co się dzisiaj dzieje, ale wprost uprzedzać pewne działania, które trzeba rozpoznawać w Duchu Świętym, żeby wyznaczać nie tylko defensywne odcinki zadań Kościoła, ale żeby poprzez rozpoznawanie na nowo roli Maryi, wzmocnić naszych wiernych.

W obradach uczestniczył także definitor generalny Zakonu Paulinów, konsultor Komisji ze strony sanktuarium jasnogórskiego, o. Mariusz Tabulski:

To już drugie spotkanie, w których chcemy podsumować te pół roku, bo spotykamy się 2 razy w roku. Podczas ostatniego spotkania poruszaliśmy temat modlitwy, ale też ewentualnie dalszych przygotowań do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie rokiem dziękczynienia za tę beatyfikację.

Jak mówi o. Mariusz Tabulski, drugim powodem spotkania było maryjne vademecum duszpasterza przygotowane przez Komisję Maryjną.

Chcemy ten dokument wydać już w najbliższym czasie. Po zatwierdzeniu go przez naszą komisję, Konferencja Episkopatu Polski zatwierdzi go podczas najbliższego spotkania w październiku i ufamy, że w grudniu duszpasterze i katecheci będą mogli cieszyć się tym dokumentem.

Ks. Janusz Królikowski podkreśla, że maryjność kształtuje życie Kościoła:

Maryjność jest potrzebna Kościołowi, bo to kształtuje Kościół, a on jest miejscem zbawienia. Teologia maryjna służy Kościołowi. Myślę, że ważne jest to, że jest to kształt duchowy, wewnętrzny, związany ze Słowem i słuchaniem. Chyba tego Kościołowi dzisiaj potrzeba.

Komisja Maryjna powołana została przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i działała w latach 1956-1996. Zlikwidowana po zmianach organizacyjnych w Konferencji Episkopatu Polski, została zastąpiona przez Polskie Towarzystwo Mariologiczne. W 2017 roku wolą Konferencji Episkopatu Polski po 20-latach Komisja Maryjna została reaktywowana.

KF