Pierwsze egzaminy ósmoklasistów odbyły się mimo strajku

 

W ósmy dzień strajku nauczycieli odbył się egzamin ósmoklasistów. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili dzisiaj (15.04) do testu z języka polskiego.

Mimo cały czas trwającego strajku nauczycieli egzaminy odbyły się punktualnie o godzinie 9.00. Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji z Kuratorium Oświaty w Katowicach zapewnia, że szkoły w województwie śląskim stanęły na wysokości zadania:

Nie było żadnych problemów. W województwie śląskim i tym samym w Częstochowie egzamin odbył się zgodnie z harmonogramem, czyli rozpoczął się o godzinie 9.00 i wszyscy uczniowie do niego przystąpili — podkreśla Anna Kij.

Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas ósmych, a jego wynik ma znaczenie przy rekrutacji do wybranych szkół ponadpodstawowych. Mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie br Piotr Zielonka:

W naszej szkole do egzaminu przystąpiło trzydziestu uczniów. Są to dwie klasy ósme, jedni uczniowie są młodsi o rok ze względu na przeprowadzoną reformę oświaty. Egzaminy trwają trzy dni, więc myślę, że bardzo długo jak na takich młodych ludzi. Trzeba przygotować ludzi, odpowiednie komisje, przewodniczących, żeby każdy wiedział jak to przeprowadzić, bo nie wystarczy wydać tylko arkusz. Trzeba jeszcze je odpowiednio zakodować, zakleić i odesłać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Myślę, że wszyscy będą z niecierpliwością oczekiwać na wyniki — mówi br Piotr Zielonka.

Uczniowie wychodzili zadowoleni z sali egzaminacyjnej po zmierzeniu się z językiem polskim:

Moim zdaniem egzamin nie był trudny, były zadania bardzo łatwe i nieco trudniejsze. Prawie cały egzamin dotyczył „Małego Księcia”. Temat wypracowania był bardzo ciekawy, o relacjach międzyludzkich.

Ósmoklasiści jutro (16.04) będą pisać egzamin z matematyki, a w środę (17.04) z języków obcych.

AK

źródło: www.oke.jaworzno.pl