Policyjna akcja „Telefon”

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFON”. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu. Policjanci z częstochowskiej drogówki również włączyli się w te działania.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Niemal co czwarty wypadek drogowy jest spowodowany przez korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą – wynika ze statystyk. Ponad połowa polskich kierowców rozmawia przez telefon w trakcie jazdy samochodem, co czwarty kierowca pisze i wysyła SMS-y podczas jazdy. Niestety brak rozsądku powoduje, że są to też ostatnie SMS-y w życiu.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów karnych.