Rozpoczyna się wypłata trzynastych emerytur

Pierwsi emeryci i renciści mają już na kontach dodatkowe świadczenie, tzw. trzynastą emeryturę, która wypłacana jest od dzisiaj.

Jak powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, tzw. trzynastki wypłacane są razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień.

– Świadczenie to będzie wypłacane z urzędu, a więc nie będzie konieczne składanie jakichkolwiek wniosków. Emerytura ta wynosi 1200 zł brutto, a więc będzie to 981 zł netto. Całkowity koszt wypłaty tej 13. emerytury, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty ZUS, KRUS oraz służb mundurowych, to prawie 12 mld zł.

Dodatkowe świadczenie otrzyma około 9 milionów emerytów i rencistów. Osoby, których emerytura czy renta nie jest wpłacana na konto, a które objęte są kwarantanną nie muszą się martwić, że „trzynastka” nie dotrze do nich na czas. Jak zapewniła rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, poczta dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności.

– Wyposażamy naszych pracowników w środki do dezynfekcji i ochrony osobistej, natomiast w sytuacji, kiedy osoba, otrzymująca świadczenie emerytalne bądź rentowe, jest objęta kwarantanną, obowiązuje specjalna procedura. Wtedy bowiem musimy komisyjnie przygotować wcześniej odliczoną gotówkę, która w specjalnej kopercie, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, jest dostarczana do takiej osoby.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe.

Źródło: IAR