Sanepid przypomina o szczepieniach na grypę

Grypa jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Trwa ok. 7 dni, a w przypadku powikłań złe samopoczucie może utrzymywać się nawet ponad dwa tygodnie. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia się przed chorobą jest szczepienie.

Do szczepienia kwalifikowane są osoby zdrowe: dorośli oraz dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. Jak tłumaczy Edyta Kapelka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, szczepienie zalecane jest przed rozpoczęciem sezonu grupowego.

– Myślę, że już teraz możemy porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu. Szczepienia zalecane są wszystkim grupom wiekowym, a szczególnie osobom z przewlekłymi chorobami, seniorom oraz dzieciom. W tym roku lekarze wyjątkowo namawiają na szczepienia przeciwko grypie. Powodem jest epidemia koronawirusa. Nałożenie tych dwóch wirusów może być bardzo groźne dla zdrowia.

O skuteczności szczepień świadczą m.in. statystyki, dostępne na stronie częstochowskiego sanepidu.

– Jak wskazują nasze statystyki mamy mniej zachorowań na grypę od czasu, gdy miasto zaczęło szczepić. Są to statystyki trzyletnie, które zobaczyć można na stronie www.psse.czest.pl w zakładce „grypa”. Statystyka obejmuje wszystkie przypadki zachorowań na grypę oraz podejrzeń. Ujęte są w niej również wszystkie przypadki grypopochodne. Wyraźnie widać, że liczba zachorowań w Częstochowie i powiecie spada.

Objawy grypy są podobne do wielu chorób infekcyjnych. To kaszel, ból gardła, katar oraz gorączka powyżej 38ºC, dreszcze i różnego rodzaju bóle. Grypa może powodować powikłania takie jak zapalenie płuc, oskrzeli czy mięśnia sercowego i osierdzia. Pamiętajmy, że szczepienie na grypę może wykonać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka.

ABK