Śmieci coraz droższe

W Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym otwarto jedyną ofertę, jaka wpłynęła w przetargu na odbiór odpadów. Złożyła ją firma „Remondis”, która usługi w mieście świadczy od dwóch lat. Brak konkurencji może powodować, że ceny wywozu śmieci wzrosną.

Przetarg podzielono na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło odbioru odpadów komunalnych, wielkogabarytowych, problemowych i tych z cmentarzy oraz organizacji Mobilnego Punktu Zbierania Odpadów Wielkogabarytowych i obsługi Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Druga część przetargu dotyczyła odbioru odpadów remontowo-budowlanych oraz zielonych. Choć do każdego zadania mogła wystartować inna firma, zrobił to tylko „Remondis”. Jak mówi Piotr Wrona, radny miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – taka sytuacja była do przewidzenia.

– Jeden przetarg, jedna firma startująca i jedna kwota, w tym przypadku dużo wyższa od zakładanej. Apelowaliśmy już kilka lat wcześniej z informacją – Panie Prezydencie, dlaczego nie dzieli Pan miasta na trzy części, dlaczego nie korzysta z procedury in-house tzn. miasto ma własny tabor, z 1/3 części samo wywozi i daje możliwość zdrowej konkurencji. Obecna sprawa wygląda tak, że wycięło się małe, niezależne, operatywne firmy, a zostawiło się bardzo duże podmioty gospodarcze.

Od sierpnia 2019 r. od osoby wzrosły opłaty za odpady posegregowane i nieposegregowane. Jak twierdzi Piotr Wrona – szykuje nam się kolejna podwyżka. Co na to mieszkańcy Częstochowy?

– Każda podwyżka bardzo mnie cieszy. Tylko na nią czekam. Mam 1100 zł renty, więc akurat na podwyżkę mi wystarczy.
– Ja nie jestem zadowolona. Na wszystko mi brakuje, a tu szykuje się kolejna podwyżka. Nie wiem jak to będzie…
– Na pewno się z tego nie cieszę. Jeśli mogę dodać coś w tym temacie, to w Częstochowie problemem jest segregacja śmieci i widać to praktycznie na każdym osiedlu.

Niestety, mimo wielokrotnych próśb, nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie od Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Obecna oferta „Remondisu” jest znacznie droższa niż wartość obowiązującej umowy. W 2017 roku firma wyceniła usługę na niecałe 23 miliony złotych. Ubiegając się o wcześniejszy kontrakt w 2015 roku, zaproponowała 46 milionów złotych. Teraz oferta „Remondisu” to nieco ponad 48 milionów złotych. Obecna umowa z firmą obowiązuje do końca stycznia 2020 roku. Czy będzie korzystna? Przekonamy się już niedługo.

ABK