Szczyt pielgrzymkowy trwa!

Największy w Częstochowie szczyt pielgrzymkowy związany z obchodami uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się na dobre.

Wzmożony ruch pielgrzymkowy obserwować można zwłaszcza w okolicach Jasnej Góry, do której przybywają pielgrzymi z całego kraju. W związku z tym przedstawiciele służb apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i stosowanie się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem policjantów. Również strażnicy miejscy od kilku dni wykonują zlecone zadania związane z ochroną szczytu pielgrzymkowego i patrolują trasy wejść pielgrzymek.

Tak naprawdę od 9 sierpnia mamy już pewne zadania, które musimy realizować na terenie Częstochowy. Wczoraj, dzisiaj, a także jutro będziemy na pewno obecni w alei NMP, w okolicach Jasnej Góry, w parkach, na dworcach PKP i PKS. Będziemy służyć pielgrzymom różnymi informacjami, gdzie jest jakiś sklep, apteka, czy szpital. Oprócz tego będziemy dbać o zachowanie porządku publicznego tak, jak robimy to już od 28 lat. Jak na razie wszystko przebiega bardzo spokojnie, oby tak zostało – mówi rzecznik prasowy częstochowskiej Straży Miejskiej, Artur Kucharski.

W gotowości pozostają także służby medyczne. Jakie wskazówki mają dla pielgrzymów lekarze i ratownicy medyczni?

Jeśli będzie gorąco musimy pamiętać o tym, żeby nałożyć nakrycie głowy i posmarować się filtrem przeciw oparzeniom słonecznym. Musimy pamiętać również o odpowiedniej ilości wypitej wody, by nie spowodować odwodnienia organizmu. Jeśli będą sytuacje, że ktoś zasłabnie to bardzo blisko osób, które pielgrzymują w zorganizowany sposób są służby medyczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo tych osób. Zwykle to one udzielają pierwszej pomocy. Później taki pacjent w zależności od konstelacji trafia do nas i wówczas zajmujemy się nim w SOR-ze – mówi kierownik SOR-u Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, dr Jolanta Majer.

W mieście przygotowano kilka punktów czerpania wody pitnej. Są one dostępne między innymi przy ul. Sikorskiego, Morenowej, 7 Kamienic, Ks. Kard. Wyszyńskiego, 3 Maja, koło Rynku Wieluńskiego oraz w parku wypoczynkowym Lisiniec.

KF

foto: Aleksandra Mieczyńska