Trwają przygotowania do wdrożenia ustawy antyprzemocowej

Szczegóły ustawy antyprzemocowej zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

W ministerstwie sprawiedliwości trwają przygotowania do wprowadzenia w życie przepisów ustawy antyprzemocowej. Ustawa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar, decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji.

Ministerstwo pracuje między innymi nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej. Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy.

– Przygotowujemy wytyczne dla ośrodków, zaopatrzone w instrukcje. Jesteśmy w trakcie przygotowania podręcznika, który będzie się składał z omówienia orzecznictwa międzynarodowego, będzie praktycznym komentarzem do stosowania ustawy i udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

W resorcie sprawiedliwości trwa również analiza statystyk dotyczących stosowania przemocy domowej w Polsce. Wiceminister Marcin Romanowski zapewnił, że dzięki temu lepiej będzie można wykorzystać nowe przepisy.

– To wszystko po to, by na etapie stosowania ustawy mieć obraz jak nowe narzędzie działa – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

W konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do wdrożenia zapisów ustawy wzięli również udział przedstawiciele policji, żandarmerii wojskowej i organizacji pozarządowych. Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że przepisy ustawy antyprzemocowej pozwolą funkcjonariuszom działać natychmiast i izolować sprawców przemocy.

– Jest to milowy krok w kierunku ofiar, gdzie policjant już na miejscu będzie mógł podjąć decyzję. Wydając nakaz opuszczenia miejsca i zakaz zbliżania się – powiedział Mariusz Ciarka.

Ustawa antyprzemocowa została opracowana w ministerstwie sprawiedliwości i przyjęta przez parlament bez poprawek oraz w ostatnią środę podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej zapisy wejdą w życie za sześć miesięcy.

Źródło: IAR/#Lis/ w sk

CATEGORIES
TAGS
Share This