Trzy miesiące 500+ dla niesamodzielnych w województwie śląskim

Od początku października do końca grudnia 2019 roku do śląskich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 44 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do 27 grudnia wydano prawie 24 tys. decyzji przyznających to świadczenie.

W całym kraju we wszystkich oddziałach ZUS takie wsparcie przyznano ponad 232 tys. wnioskujących. W województwie śląskim najwięcej wniosków o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych wpłynęło do oddziału ZUS w Rybniku.

– Do 27 grudnia złożono ich 8465. Również mieszkańcy Podbeskidzia chętnie składali dokumenty w ZUS w celu uzyskania takiego wsparcia. Do bielskiego Oddziału ZUS wpłynęło 7881 wniosków. Na trzecim miejscu był Oddział ZUS w Częstochowie. Mieszkańcy z okolic Częstochowy, Myszkowa, Kłobucka, Lublińca, Koniecpolu oraz okolicznych gmin złożyli 7825 wniosków o świadczenie – mówiła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W pozostałych oddziałach liczba wniosków oscylowała w granicach 7 tys. Mowa o oddziałach ZUS w Chorzowie, Sosnowcu oraz w Zabrzu. Od 1 października oddziały rozpoczęły opracowywanie i wydawanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia. W sumie wydano prawie 27 tys. decyzji, w tym przyznających świadczenie prawie 23 tys. Odmówiono świadczenia w blisko 4 tys. przypadków.

– Główne powody odmowy przyznania prawa do świadczenia to brak niezdolności do samodzielnej egzystencji, przekroczenie kryterium dochodowego (1600 zł brutto), miejsce zamieszkania poza granicami Polski, przebywanie w zakładzie karnym i wiek poniżej 18 roku życia – dodał rzecznik.

Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych jest adresowane do tych osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Niezdolność do samodzielnej egzystencji musi być potwierdzona stosownym orzeczeniem ważnym w momencie zgłoszenia wniosku.

BNO
Fot.: zus.pl

Skip to content