Zaduszki Artystyczne 2014

web

Już 14. raz na modlitwie w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych zgromadzili się częstochowscy artyści.  W Kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi bp Antoni Długosz odprawił Mszę świętą w intencji zmarłych ludzi sztuki, nauki i kultury naszego miasta. Za muzyczną oprawę Eucharystii odpowiadał zespół wokalistów i instrumentalistów pod okiem Dariusza Madejskiego. Na początku spotkania modlitewnego duszpasterz środowisk twórczych – ks. Mikołaj Węgrzyn podkreślał, że ten czas jest czasem nadziei. W homilii i również w późniejszej wypowiedzi dla Radia Fiat bp Antoni Długosz zaznaczał: Powołanie artystów jest szczególnym powołaniem. Swoimi różnymi charyzmatami, poprzez twórczość, taką jaką wykonują, nie tylko słowa i działania, chcą mówić o wielkości  Boga i o tym, że każda ich praca jest zakorzeniona w Chrystusie i Jego Ewangelii. 

W trakcie Mszy św. aktorzy: Sylwia Oksiuta, Czesława Monczka i Marian Florek odczytali nazwiska zmarłych artystów, twórców kultury i sztuki. Nie zabrakło modlitwy za zmarłych kapłanów, m.in.: duszpasterza środowisk twórczych, zmarłego tragicznie ks. Grzegorza Ułamka czy organistów: Alicję Gołaszewską. Padły nazwiska: Władysława Biegańskiego, Haliny Poświatowskiej, Marka Perepeczko, Antoniego Szumiewicza.

Po Mszy świętej można było wziąć udział w koncercie muzyki barokowej i współczesnej. Artyści: Justyna Kopiszka, Sylwia Olszyńska, Michał Szymczak i Jan Mroczek wykonali perły muzyki sakralnej np.: Giovanniego Battista Pergolesiego czy Karla Jenkinsa.

 

web 1

web 2

web 3

web 4

web 5

web 6