Zaproszenie na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze jej obchody mają co roku uroczysty charakter. Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem, przy figurze Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem, będzie miał miejsce hołd z kwiatów, przeżywany na wzór rzymski w łączności z papieżem Franciszkiem. Szczególnym punktem obchodów tegorocznej uroczystości będzie poświęcenie nowej, perłowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Nowa sukienka to kolejne, niezwykłe wotum przygotowane dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Perłowa sukienka jest wzorowana na sukience skradzionej z Cudownego Obrazu w 1909 r.

Nowa sukienka jest darem polskiego artysty Andrzeja Majewskiego ze Sztokholmu, a także paulinów i pielgrzymów. – Chcemy uczcić Maryję, Jej piękno, czystość i oddanie Bogu, a perły to symbolizują – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

– Ta inicjatywa to dla nas niespodzianka i wielka radość – zapewnia o. przeor i podkreśla, że paulini chętnie odpowiedzieli na „ten dar serca” i włączyli się w przygotowanie nowego wotum. Oprócz pereł w sukienkę wkomponowane są również wota, biżuteria i dary pielgrzymów. – Chcemy być również wyrazicielami tego, że poprzez piękno artystyczne chcemy uwielbiać Najświętszą Dziewicę Maryję. Ta suknia to jest coś więcej niż tylko obiekt, który ma swoją wartość materialną. Jest to przede wszystkim wyraz tego, co człowiek zapisuje swoim sercem, przynosząc tutaj, na Jasną Górę” – powiedział o. Marian Waligóra.

Nowa sukienka wzorowana jest na tej skradzionej w 1909 r. nazywanej perłową. Zniknęła ona wraz z koronami od papieża Klemensa XI i innymi wotami. Jej wygląd, podobnie jak wygląd koron, został uwieczniony na obrazie Józefa Chełmońskiego, który jest jedynym źródłem wiedzy o tych szczególnych wotach. Replika koron została wykonana rok temu przez mistrza złotnictwa z Crotone. Nowa sukienka jest niejako dopełnieniem „zwrotu” Maryi skradzionych darów.

– Znawcy mówią, że jest podobna – powiedział z dumą autor sukienki Andrzej Majewski. – Niektórzy mówią, że jest taka sama, że się udała. Ciszę się z tego powodu. Była już przymiarka, wszystko pasuje. 8 grudnia, w uroczystość Matki Bożej Niepokalanej będzie umieszczona na obrazie – dodał Andrzej Majewski.

Poświęcenie wotum odbędzie się w sobotę, 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Główne uroczystości ku czci Maryi Niepokalanej rozpoczną się o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej uroczystym odsłonięciem Cudownego Obrazu i poświęceniem nowej sukienki perłowej – ceremonii będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Sukienka zostanie nałożona na Cudowny Obraz w nocy z 7 na 8 grudnia. – Na pewno czynimy to nie dla samej Matki Bożej – w takim sensie, że Jej te perły i złoto nie dodają ani wdzięku, ani blasku, ani zaszczytu, ale jest to taki nasz gest, że oddajemy Jej to, co jest dla nas najważniejsze, aby pokazać, że dziękując Maryi za Jej wstawiennictwo, pragniemy wyzbywać się tego wszystkiego, co ziemskie, co ma dla nas wartość materialną, pokazując, że w obliczu Boga, w obliczu Jego Matki nie ma to dla nas większego znaczenia, że jesteśmy w stanie wyzbyć się tego bogactwa, oddać to Bogu, by w zamian otrzymać o wiele większe bogactwo, jakim jest Boże błogosławieństwo i Boża opieka – tak o duchowym wymiarze uroczystości mówił o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Po poświęceniu nowej sukienki, w Kaplicy Matki Bożej rozpoczną się Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. O godz. 17.00 z Kaplicy wyruszy procesja światła do figury Niepokalanej Matki Bożej na placu przed Szczytem. Tam będzie miał miejsce hołd z kwiatów. Modlitwie przewodniczyć będą: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Wierni mogą przynosić ze sobą białe kwiaty i składać je u stóp figury Maryi Niepokalanej. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Program:
16.15 – Uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu; poświęcenie nowej sukienki perłowej; Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (Kaplica Matki Bożej)
17.00 – Procesja światła do figury Niepokalanej
17.15 – Modlitwa i złożenie kwiatów przy figurze Niepokalanej
21.00 – Apel Jasnogórski

Obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze zostaną przedłużone aż do następnego dnia dzięki siostrom honoratkom, które zapraszają do wysłuchania Nieszporów o Niepokalanym Sercu Maryi. Muzykę do Oratorium napisał Paweł Bębenek, znany kompozytor współczesnej muzyki sakralnej. Autorką libretta przygotowanego w oparciu o teksty bł. Honorata Koźmińskiego jest s. Anna Duda ze zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Oratorium zostało wykonane już kilkakrotnie w różnych miejscach, a nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta z nagraniem dzieła. Oratorium zabrzmi w bazylice jasnogórskiej w niedzielę, 9 grudnia o godz. 14.30. Wśród wykonawców pojawią się artyści m. in. z Częstochowy, Warszawy i Lublina. Głównym Organizatorem koncertu jest Fundacja z Różą.

źródło: BPJG

Wykorzystano informacje Radia Jasna Góra

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content