Zmarł Aleksander Przygodziński

Znicz

2 marca 2016 r. odszedł Aleksander Przygodziński, działacz „Solidarności”.

Jak informuje biogram Wojciecha Rotarskiego w „Encyklopedii Solidarności”, Aleksander Przygodziński urodził się 23 stycznia 1942 r. w Masłowicach k. Radomska. Od 1960 był zatrudniony na Wydz. Obróbki i Montażu w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie. Od września 1980 działał w „Solidarności”. Był członkiem Komitetu Założycielskiego, od stycznia 1981 przewodniczącym KZ w Hucie.

13-16 grudnia 1981 współorganizował Krajowy KS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a po pacyfikacji Stoczni wrócił do Częstochowy. Został internowany, aresztowany, skazany na 3 lata więzienia, ale Sąd Najwyższy podniósł karę do 5 lat więzienia.

W maju 1983 został zwolniony na mocy aktu łaski Rady Państwa. W tym samym roku po raz pierwszy współorganizował I Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Był wielokrotnie zatrzymywany na 24 i 48 godz., kilkadziesiąt razy przesłuchiwany, karany mandatami i grzywnami. Od 1985 współwydawca, współredaktor i drukarz podziemnego pisma „Wytrwamy”. 1985-1989 organizator pomocy medycznej, lekarstw i zapomóg dla osób biednych oraz paczek dla dzieci związkowców.

Aleksander Przygodziński działał przy reaktywacji struktur „S”. Od 1991 był członkiem Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym WIR w Częstochowie. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

KR

Skip to content