Akatyst w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościołach Częstochowy, odprawiana była śpiewana modlitwa – Akatyst.

W kościele seminaryjnym, hymn ku czci Bogurodzicy wykonywał chór złożony z kleryków z częstochowskiego i sosnowieckiego Wyższego Seminarium Duchowego. Z kolei w kościele rektorackim, śpiewem modliła się wspólnota Małych Sióstr i Małych Braci Baranka.

O historii tego nabożeństwa mówi ks. Mikołaj Węgrzyn:

-Przede wszystkim jest hymnem pochodzącym ze starożytności, z Konstantynopola. Od VII wieku udokumentowano jego śpiewanie. Podaje się, że autorem tego tekstu był Romanos Melodos, czyli Roman Pieśniarz, święty Kościoła wschodniego. Potem ten hymn rozpowszechnił się m. in. dzięki Wenecjanom, również w Europie.

Znaczenie słowa „Akatyst” wyjaśnia s. Noemi ze wspólnoty Małych Sióstr Baranka:

-Słowo to, dosłownie znaczy „stać”. Dlatego ten hymn tradycyjnie śpiewa się na stojąco, jako modlitwę pełną zapału. Hymn został napisany w okolicznościach obrony Konstantynopola. Ma potężną moc, uciekamy się do Maryi, żeby broniła nas przed nieprzyjacielem, jest jak egzorcyzm.

Akatyst dzieli się na zwrotki. Ich specyfikę przybliża ks. Mikołaj Węgrzyn:

-Warto podać takie nazwy jak kondaktio i ikos. Kondakiony są krótsze, ikosy dłuższe. Kończą się śpiewem alleluja. Łącznie są 24 zwrotki. W greckim oryginale rozpoczynały się od kolejnych greckich liter.

Treść Akatystu dotyczy udziału Maryi w życiu Jezusa i Kościoła.

Jakub Szewczyk