Siedem dni dla Pana

Źródło: Radio Jasna Góra

Tylu rekolekcjonistów, ilu uczestników dni skupienia. Na Jasnej Górze rozpoczęły się inne niż dotychczas doroczne rekolekcje formacyjne dla paulińskiej wspólnoty.

– Jako zakonnicy mamy obowiązek raz w roku przeżyć rekolekcje, zwyczajowo organizowaliśmy kilka terminów dni skupienia i spotykaliśmy się m.in. w naszych klasztorach na Bachledówce czy w Łukęcinie. W tym roku wygląda to trochę inaczej – mówi o. Andrzej Grad, Dyrektor Radia Jasna Góra. – Czas pandemii sprawia, że nie możemy się zjednoczyć w jednym klasztorze z różnych naszych miejsc. Wszyscy staramy się przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Część rekolekcji, m.in. dla młodych ojców i braci zakonnych już się odbyła. Niestety nie wszyscy nasi paulińscy współbracia mieli możliwość skorzystania z tych rekolekcji, więc po ogłoszeniu obostrzeń chcemy przeżywać ten czas w trochę nowej formie – dodaje.

– Tegoroczne rekolekcje wyprowadzają nas na biblijną pustynię, jeszcze bardziej doświadczamy zapisanego w naszym charyzmacie ‘Solus cum Deo solo’, czyli spotkania sam na sam z Bogiem – tłumaczy paulin. – Nie ma jednego rekolekcjonisty, który głosiłby nam rekolekcje. Staramy się przeżywać je samodzielnie, wchodząc w osobistą relację z Bogiem. Spotykamy się oczywiście na wspólnych modlitwach i na Eucharystii, która jest zawsze w centrum każdego naszego aktu względem Pana Boga. Nietypowość naszych tegorocznych rekolekcji polega też na tym, że homilie głosimy sobie sami nawzajem – wyjaśnia o. Andrzej Grad.

W poniedziałek (9.11) Mszy Św. w ramach paulińskich rekolekcji przewodniczył o. Marcin Mińczyński, który wygłosił także słowo do współbraci. Rekolekcje trwać będą przez siedem dni. Ich pierwsza tura zakończy się w niedzielę, 15 listopada, a już dzień później, w poniedziałek, kolejni ojcowie i bracia paulini rozpoczną ćwiczenia duchowe.

BNO
Źródło: Radio Jasna Góra