Św. Stanisław – patron na nasze czasy

fot. Konferencja Episkopatu Polski

W piątek 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Pamięć o nim odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny, a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie.

Jest on jednym z trzech najważniejszych dla Polski patronów. Abp senior Stanisław Nowak wyjaśnia, kim oni są i dlaczego są dla Polski tak ważni.

– Mamy trzech, wielkich patronów, którzy są blisko siebie, jeśli idzie o uroczystości. Pierwszym z nich jest św. Wojciech – wielki patron naszej wiary i naszego chrztu. Druga w kolejności jest Matka Boska, najbardziej czczona w Częstochowie. Trzecim jest właśnie św. Stanisław, który został przez Kościół Polski nazwany obrońcą i ojcem ładu moralnego.

Rzecznik archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Bakalarz zwraca uwagę, że św. Stanisław jest swego rodzaju symbolem jedności.

– Śmierć św. Stanisława była zapowiedzią pewnego zjednoczenia. Oprócz legend, które traktują o zrośnięciu się rozczłonkowanego ciała męczennika, istotne jest, że uroczystości, związane z przeniesieniem relikwii św. Stanisława po jego kanonizacji połączyły nasz wówczas rozproszony i podzielony kraj. Z tego powodu św. Stanisław jest pewnego rodzaju patronem jedności – jedności, której w ostatnim czasie, szczególnie w kontekście wyborów, bardzo nam brakuje.

Abp senior Nowak stwierdza ponadto, że św. Stanisław stanowi pewnego rodzaju wzorzec moralny, z którego wszyscy powinniśmy brać przykład.

– Przewodnictwo św. Stanisława jest nam bardzo potrzebne w tych czasach – w czasach, w których panuje nieład moralny. Objawia się on m.in. w postaci genderyzmu, eutanazji i aborcji, czyli wszelkim działaniom, które przeczą prawu boskiemu i naturalnemu, a które są obecnie tak powszechne. Św. Stanisław jest więc nam potrzebny do tego, by ten ład moralny przywrócić.

Obchody uroczystości św. Stanisława w Polsce będą trwały przez najbliższych kilka dni. Dzisiaj, w dniu św. Stanisława, o godz. 17:30 w katedrze na Wawelu Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W niedzielę, 10 maja, o godz. 10.30 zostanie tam odprawiona Msza św. ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Eucharystii na Skałce, 13 maja, będzie przewodniczył zaś abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

MSI