Św. Walenty nie tylko od święta

walenty w konopiskach

14 lutego w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Walentego. Jest to patron zakochanych, ale także osób zmagających się z chorobami psychicznymi. O tym świętym większość osób przypomina sobie właśnie 14 lutego, w święto zwane walentynkami. Są jednak i tacy, którzy każdego dnia proszą o jego wstawiennictwo – to wierni z parafii św. Walentego w Konopiskach. W niedzielę, 12 lutego parafia przeżywała odpust ku czci świętego patrona.

– Wierni oczekują orędownictwa swojego patrona i garną się do św. Walentego. We wspomnienie frekwencja nie jest jakoś bardzo duża, bo to dzień roboczy, ale podczas niedzielnego odpustu było dużo więcej osób na Mszy św. niż w każdą inną niedzielę. Mam nadzieję, że polecają oni św. Walentemu nie tylko sprawy zakochania i miłości, ale przede wszystkim swoją codzienność – mówi proboszcz ks. Sławomir Kaczmarek. 

Zakochani we wspomnienie św. Walentego ofiarują sobie podarunki, które przypominają o łączącym ich uczuciu. Natomiast w parafii na co dzień wierni otrzymują dary duchowe, jakie u Boga wyprasza im patron.

– Często młodzi pielgrzymi zatrzymują się w naszej świątyni, aby w chwili krótkiej modlitwy zawierzyć swoją przyszłość św. Walentemu. Po jakimś czasie wracają do nas i np. pokazują dziecko w wózku, chwalą się datą ślubu. To pokazuje, że zanoszone przez wstawiennictwo św. patrona prośby zostają przez Boga wysłuchane. Wierni mogą nie tylko modlić się przed figurą św. Walentego, ale także przed jego relikwiami jakie znajdują się w naszej parafii. W czasie odpustu oraz nowożeńcom dajemy je do ucałowania – tłumaczy Kaczmarek. 

Walenty był biskupem żyjącym w III w. W czasie prześladowań asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i skazany na ścięcie. Miało to miejsce 14 lutego 269 roku. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął całą Europę. W średniowieczu na terenie niemieckim św. Walenty był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W ikonografii św. Walenty przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

fot. www.parafia-konopiska.pl