Święto Miłosierdzia Bożego

DSCF9023

Wczoraj (3 kwietnia) w Parafii Bożego Miłosierdzi odbył się odpust oraz Msza św. pod przewodnictwem ks. Adriana Galbasa, prowincjała Prowincji Zwiastowania Pańskiego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego (księży pallotynów). Następnie miał miejsce trzeci Bieg Miłosierdzia, dzięki któremu każdy uczestnik mógł w prosty sposób wspomóc dzieci. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Pana Jezusa, które przekazała s. Faustyna.

– Miłosierdzie to jest konkret – mówi ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. – Pan Jezus wybrał św. siostrę Faustynę, Apostołkę Bożego Miłosierdzia, żeby światu przypomnieć, bo wszyscy doskonale wiemy, że to nie jest nowe nauczanie Kościoła – ono całe jest zawarte w Ewangelii – ale chciał przypomnieć, jeszcze mocniej nas uwrażliwić na Boże Miłosierdzie. Byśmy wszyscy byli otwarci na jego przyjmowanie i byśmy przyjmując je, chcieli się nim dzielić.

We wczorajszym Biegu Miłosierdzia wzięła udział aż 1400 osób. O tysiąc więcej niż dwa lata temu. W trakcie Mszy św. Dary Ołtarza złożyły osoby bezdomne. Było to podziękowanie, bo owocem dwóch pierwszych Biegów było powstanie kuchni i łaźni, które im służą.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Krzysztof Rygalik