Za nami spacer architektoniczny po Parafii Świętej Rodziny

W środę 11 lipca w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się spacer architektoniczny, podczas którego można było poznać ciekawostki architektoniczne częstochowskiej katedry.

Organizatorem spaceru było Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Częstochowie, a uczestników oprowadzali dwaj architekci: Marcin Cieśla i Paweł Kopyciak wraz z ks. Łukaszem Połacikiem, wikariuszem parafii.

Cieszymy się bardzo z tak licznego przybycia mieszkańców, nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji. Obiekt jest wyjątkowy, chcieliśmy go pokazać innym, samemu też mieliśmy okazję poznać go bliżej. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie odkrywać te tajemnice, które ta katedra skrywa. To po Jasnej Górze drugi obiekt w dużej skali widoczny z wielu punktów w mieście wyróżniający się na tle panoramy miasta – mówił Paweł Kopyciak.

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie powstała w latach 1901-1908. Od 1925 do 1935 roku trwały prace wykończeniowe świątyni – zasklepiono nawy boczne, zaszklono wszystkie okna, zbudowano chór muzyczny, ułożono schody przed katedrą i założono witraże.