Zakończenie sympozjum rekolekcjonistów i spowiedników

Mszą św. odprawioną czwartek 31 stycznia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zakończyło się 28. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich zorganizowane pod hasłem „Młodzież, wiara, Kościół”. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 kapłanów. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wspólnie z nim przy ołtarzu stanęli abp Józef Górzyński, członek Komisji ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski oraz były przewodniczący komisji bp Paweł Socha. Abp Wacław Depo podkreślał istotę tego rodzaju spotkań dla całego duchowieństwa:
– Z pewnością takie spotkania i rekolekcje, które są tutaj corocznie przeprowadzane, są bardzo potrzebne. Powracamy tu do miejsca szczególnego, jakim jest Jasna Góra jako miejsce szczególnego zawierzenia, ale i pewnego wzoru, który Maryja pokazuje sobą, żeby nigdy nie przesłaniać Chrystusa. I to jest również jedno z zadań kapłańskiej służby, żeby być pośrednikiem, ale u boku jedynego Pośrednika, którym jest Chrystus.
Jednym z uczestników sympozjum był ks. Krzysztof Portka, ojciec duchowny kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który opowiedział czym dla niego jest udział w spotkaniu z kapłanami z innych diecezji:
– Przede wszystkim bardzo dziękuje Panu Bogu, że mogę tu być pod okiem Matki Bożej, tej naszej, jasnogórskiej. Możemy też razem umacniać się w formacji własnej, ale i potem służyć formacją kapłanów, szczególnie dla tych, dla których zostaliśmy ustanowieni. To wzajemne umacnianie wypływa też ze świadectwa, nie tylko działania, ale też wiary.
Trwające od poniedziałku sympozjum było jednocześnie czasem modlitewnego skupienia i kapłańskiej formacji. Oprócz wykładów kapłani wysłuchali także nauk rekolekcyjnych, które wygłosił ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni Radio Dobra Nowina.

ZD